Trwa ładowanie...

Prognoza pogody dla Polski. W weekend zaczną spływać do nas arktyczne masy powietrza

Prognozy na weekend zapowiadają zmienną pogodę. Od słońca po intensywne opady deszczu i śniegu. Wszystkiemu winny Nasim. Spodziewać możemy się także silnych porywów wiatru. W dodatku zaczną spływać do nas zimne, polarno-morskie i arktyczne masy powietrza, co oznacza spadek temperatury.

Prognoza pogody dla Polski na weekend - 9-10 kwietnia Prognoza pogody dla Polski na weekend - 9-10 kwietnia Źródło: MetDesk
d3k7m0h
d3k7m0h

Prognoza pogody na weekend dla Polski

Podczas weekendu pogodę w Polsce kształtować będzie ośrodek niskiego ciśnienia o nazwie Nasim, który znad północnego Bałtyku przez środkową Skandynawię odchodził będzie nad Morze Norweskie. Pomimo że Nasim - odchodząc na północ - oddali się od Polski, to jednak nadal dręczyć nas będą jego fronty atmosferyczne. Raz po raz, zahaczając o Polskę, przynosić będą zmienną pogodę.

Oznacza to więcej chmur, ale również trochę słońca i od czasu do czasu przelotny deszcz, a na przedgórzu i w górach deszcz ze śniegiem i śnieg.

W sobotę na północnym zachodzie (w Zachodniopomorskiem i w Lubuskiem), po południu może nawet niegroźnie zagrzmieć. Opady na ogół będą słabe, bo nie przekroczą 1-3 l wody/m2 - jednak w sobotę w całym pasie południowym (od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę po Podkarpacie) popada nieco intensywniej.

d3k7m0h

Tutaj przez całą sobotę spadnie około 5 l wody/m2, a na Śląsku i na Podkarpaciu nawet do 10 litrów.

Mocniej sypnie również w Karpatach, gdzie w sobotę może spaść od 5 do 10 cm świeżego śniegu. Na dodatek podczas weekendu za sprawą sporego gradientu barycznego powieje nieco silniejszy wiatr w porywach do 30-50 km/h.

Pogoda. Weekend chłodny z temperaturą poniżej 10 st. C

Przemieszczanie się Nasima po trajektorii Bałtyk – Morze Norweskie sprawi, że z północnego zachodu zaczną spływać do nas zimne, polarno-morskie i arktyczne masy powietrza.

Zatem ochłodzi się i zarówno w sobotę, jak i w niedziele. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą zaledwie od 7 do 10 st. C - z tym, że na okrągłą cyfrę 10 będą mogli liczyć tylko mieszkańcy Zachodniopomorskiego i Lubuskiego i to tylko w sobotę.

d3k7m0h

Jeszcze zimniej będzie na przedgórzu, tutaj tylko od 1 do 4 stopni. Pamiętajmy jednak o silniejszym wietrze, który towarzyszył nam będzie przez cały weekend i skutecznie obniżał nam będzie temperaturę odczuwalną.

Pogoda. Weekendowa noc zimna z temperaturą z okolic 0 st. C

Spływające z północnego zachodu zimne powietrze polarno-morskie i arktyczne sprawi, że noc z soboty na niedzielę będzie zimna, bo nad ranem temperatura na 2 m spadnie w okolice zera wahając się od zaledwie 1 na północy do -1 na południu.

Zatem przy gruncie, w zasadzie w całym kraju temperatura może spaść do kilku kresek poniżej 0. Oczywiście mocniej przymrozi na przedgórzu, tutaj nad ranem od -3 do -5 stopni.

Prognozę pogody przygotował Robert Wójcik.

d3k7m0h
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3k7m0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k7m0h