Trwa ładowanie...
d388sik

Pogoda. Opady zaczną słabnąć, ale temperatura pozostanie jeszcze niska

Pogoda od kilku dni jest iście jesienna. Na niebie nie brakuje chmur z opadami, a całości dopełnia niska temperatura. Najbliższe dni zaczną przynosić powolne zmiany. Przede wszystkim spodziewamy się mniejszej ilości deszczu i częstszych przejaśnień. Na ocieplenie przyjdzie nam poczekać nieco dłużej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Opady zaczną słabnąć, ale temperatura pozostanie jeszcze niska
Pogoda. Opady zaczną słabnąć, ale temperatura pozostanie jeszcze niska
d388sik

Cyrkulacja z zachodu

Ponurą jesień przynosi nam strefowa cyrkulacja powietrza. Nasz kraj obecnie znajduje się pod wpływem frontów atmosferycznych związanych z rozległymi niżami znad Skandynawii i Rosji. Wyże znajdują się na południu Europy i na razie nie mają wpływu na aurę w Polsce. Jednak już za kilka dni spodziewamy się przebudowy barycznej i krótkotrwałego, ale dużego ocieplenia. Zapewni je rozwój niżów na zachodzie Starego Kontynentu, przy jednoczesnym przesunięciu się wyżu nad Bałkany.

Niedziela z aurą w kratkę

W niedzielę czeka nas zmienna pogoda. Pomimo chwil ze słońcem, na niebie wciąż nie brakować ma chmur, z których momentami popada przelotny deszcz. Większej poprawy aury oczekujemy w godzinach popołudniowych na północy, gdzie nie tylko opady zaczną zanikać, ale i wypogodzi się. Temperatura niezbyt wysoka - od 6 st. C. na Podhalu, 8 st. C. na Podlasiu do 9-11 st. C. na pozostałym obszarze kraju. Odczucie chłodu spotęguje dodatkowo silniejszy wiatr, w porywach do 50-60 km/h, a nad morzem do 70 km/h.

d388sik

Zobacz też: Koronawirus. Prof. Simon o antycovidowcach: ja im współczuję

Początek tygodnia jeszcze chłodny; ocieplenie od wtorku

Poniedziałek upłynie nam z podobną pogodą. Wciąż przeplatać ma się słońce z chmurami i z przelotnymi, punktowymi i słabymi opadami deszczu. Temperatura jeszcze nie zachwyci i zatrzyma się na 10-12 st. C., a w miejscowościach podgórskich na 7-9 st. C. Jednak kolejne dni przyniosą zmiany.

d388sik

We wtorek wszędzie powinno być już pogodnie, w środę trochę popada na północy i zachodzie, zaś w czwartek znowu powróci słońce. Dopiero pod wieczór przy zachodniej granicy może trochę pokropić, co będzie zapowiedzią zmian w pogodzie pod koniec tygodnia. Przybędzie wtedy chmur, zwiększy się prędkość wiatru i wrócą opady deszczu, gdzieniegdzie nieco silniejsze.

Poprawa pogody pójdzie w parze z ociepleniem. We wtorek prognozujemy od 10-11 st. C. na północy do 15-16 st. C. na południu, a w środę od 11 st. C. w Suwałkach do 17 st. C. na Śląsku i w Małopolsce. Najcieplej będzie w czwartek, tuż przed wejściem frontu - od ok. 15 st. C. w rejonach podgórskich do aż 21-22 st. C. na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku! Od piątku spodziewamy się ochłodzenia. Pod koniec tygodnia prawdopodobnie znów miejscami słupki rtęci będą miały problem z przekroczeniem 8-10 st. C.

Arkadiusz Płachta, autor bloga pogodowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d388sik

Podziel się opinią

Share
d388sik
d388sik