Trwa ładowanie...
d388sik
wrocławskie biuro prognoz Cumulus
pogoda

Pogoda. Nadchodzi iberyjskie ciepło. Nawet 20 stopni na termometrach

Pogoda. Wyż znad Bałkanów i Morza Czarnego do czwartku zapewni nam ładną, słoneczną aurę. Dopiero w piątek i sobotę odwiedzi nas niż i pojawią się opady deszczu. Nadchodzący tydzień będzie więc w miarę ciepły. Ochłodzi się dopiero w niedzielę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. W Polsce znaczne rozpogodzenie. Na termometrach nawet 20 st. C
Pogoda. W Polsce znaczne rozpogodzenie. Na termometrach nawet 20 st. C (wxcharts, Fot: Łukasz Gągulski)
d388sik

Do czwartku prawie w całym kraju możemy liczyć na pogodne i w miarę słoneczne niebo. Jedynie w poniedziałek i w środę na północnych obrzeżach wyżu (nad północną Polską) pojawiać będzie się więcej chmur i tam od czasu do czasu pokropi słaby deszcz.

Jeszcze w poniedziałek z północnego zachodu napływał będzie polarno-morski chłód i temperatura w naszym kraju zatrzyma się w okolicach 10 st. C. Jednak jak zapewnia nas Dariusz Kubacki z wrocławskiego Cumulusa już od wtorku z zachodu i południowego zachodu (znad Zatoki Biskajskiej i Półwyspu Iberyjskiego) zacznie docierać do nas atlantyckie ciepło. Wraz z napływem biskajskiego i iberyjskiego ciepła temperatura wzrośnie początkowo do 10-15 st. C, a w czwartek przekroczy 15 st.C, dobijając w centrum i na zachodzie 18-20 st. C.

Pogoda. Piątek i sobota ze zmienną aurą

Niestety, w nocy z czwartku na piątek jak tłumaczy nam synoptyk Cumulusa nastąpi przebudowa pola barycznego. Dotychczasowy pogodny wyż znad Morza Czarnego odsunie się nad południową Rosję i utraci władzę nad środkową Europą.

d388sik

Sprawdź pogodę w swoim regionie na pogoda.wp.pl

Sytuację tę wykorzysta niewielki, ale dość aktywny ośrodek niżowy, który w piątek i sobotę szybko przemknie po trajektorii Morze Północne-Niemcy-Polska-Ukraina. Wraz z niżem oczywiście przemieszczać będą się fronty atmosferyczne, zatem w piątek i w sobotę w całym kraju pogoda popsuje się i zacznie dominować pogoda w kratkę.

Pojawi się więcej chmur i od czasu do czasu popada. Na odrobinę słońca będziemy mieli szanse tylko w przerwach pomiędzy opadami.

Pogoda. Pomimo chmur i opadów, to w piątek i w sobotę nadal będzie ciepło

Pomimo zmiany pola barycznego i dominacji niżu, chmur i opadów, to w piątek i w sobotę w dalszym ciągu z zachodu i południowego zachodu docierać do nas będzie atlantyckie ciepło. W piątek ciepło napłynie znad kanału La Manche, a sobotę znad Zatoki Biskajskiej, stąd temperatura w dalszym ciągu wahać się będzie w przedziale od 13 st. C na północy do 15-17 st. C w pasie środkowym i południowym.

d388sik

Pogoda. Niedziela pogodna, ale chłodna

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi kolejna przebudowa pola barycznego. Niż znad Ukrainy odsunie się nad Rosję, a na nas nasunie się klin wyżu, którego centrum pojawi się nad Finlandią i północno-zachodnią Rosją. Zatem za sprawą klina wyżowego niedziela w całym kraju zapowiada pogodna i słoneczna.

Niestety, usytuowanie wyżu nad północno-zachodnią Rosją sprawi, że z północnego wschodu zacznie do nas spływać chłodniejsze powietrze polarno-kontynentalne. Więc pomimo sporej ilości słońca, to spływ chłodniejszego powietrza sprawi, że po w miarę ciepłym tygodniu w niedzielę ochłodzi się i na wschodzie temperatura spadnie już do 7-10 st. C, a ciepło do 11-13 st. C utrzyma się tylko na zachodzie.

Prognozę pogody przygotował Dariusz Kubacki z wrocławskiego biura prognoz "Cumulus Wojciech Majik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d388sik

Podziel się opinią

Share
d388sik
d388sik