Trwa ładowanie...
pogoda
26-07-2020 07:21

Pogoda na niedzielę. Zagrożenie zjawiskami burzowymi

W trakcie niedzieli obszar Polski znajdzie się w obszarze pola obniżonego ciśnienia, w którym to przemieszczać będzie się jednocześnie chłodny front atmosferyczny oraz zbieżność wiatru, która w strefie niestabilnej masy powietrza, jaka ma zalegać nad Polską, przynieść ma rozwój zjawisk burzowych - miejscami silniejszych.

Pogoda na niedzielę. Zagrożenie zjawiskami burzowymi
d2v7sjq
d2v7sjq

Główna aktywność burzowa skupić ma się w obszarach zachodnich, ale burze częściowo pojawią się w regionach środkowo-południowych i południowo-wschodnich. Spokojniejsza pogoda panować będzie na północnym wschodzie kraju.

Inicjacja niedzielnych burz ma mieć miejsce na głównej zbieżności wiatru już około południa w regionach od województwa dolnośląskiego przez wielkopolskie po zachodniopomorskie - tyczy się to wschodnich części. Wraz z upływem godzin burze coraz mocniej będą wykazywać się organizacją i gwałtownością, przemieszczając się powoli w kierunku wschodnim.

Pogoda. Burze mogą przynieść szkody

Zagrożenie zjawiskami burzowymi obejmie w godzinach popołudniowych pas od województwa opolskiego przez łódzkie, kujawsko-pomorskie i dalej nad obszary pomorskiego. Burze z racji równoległego przepływu mas powietrza do frontu mogą przemieszczać się wielokrotnie nad daną lokalizacją, co stworzy zagrożenie ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia, a w najbardziej niekorzystnym scenariuszu lokalnych podtopień, szczególnie w obszarach miejskich.

Całkowita akumulacja opadów może osiągać miejscami nawet 40 litrów na metr kwadratowy. Oprócz ulewnego deszczu zjawiskom burzowym może towarzyszyć także silny wiatr osiągający w porywach nawet 70-80 km/h. Wiatr o takiej sile jest w stanie m.in. łamać gałęzie osłabionych drzew. Zagrożenie opadami gradu nie powinno być wysokie, niemniej jednak mogą się pojawić kule o średnicy 0,5 - 1 cm.

d2v7sjq

Lokalnie burze mogą pojawić się także od województwa śląskiego po podkarpackie z uwzględnieniem województw: świętokrzyskie, lubelskie (głównie południowe części). Burze w tych regionach będą dosyć lokalne i izolowane. Spektrum zagrożeń na ich trasie będzie jednak dosyć podobne jak w regionach wymierzonych wyżej przy czym ich liczebność będzie mniejsza.

Burze będą trwały od popołudnia, miejscami nawet do godzin wieczornych. Bliżej obszarów granicy zachodniej od rana do południa pojawią się głównie przelotne opady deszczu w strefie frontu chłodnego. Poza tymi obszarami temperatury wzrosną miejscami do okolic 30 stopni Celsjusza. W obszarach granicy zachodniej spadną do okolic 22-24 stopni.

Autorem tekstu jest @meteo.rep z MeteoReporter.pl

d2v7sjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v7sjq