Trwa ładowanie...

Wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach. Sytuacja będzie się pogarszać

Po wielu dniach siarczystych mrozów i sporych śnieżyc pogoda w górach, zwłaszcza w Tatrach, w ostatnich dniach w końcu się poprawiła. Wyszło słońce i zrobiło się cieplej. Spowodowało to od razu zwiększenie się ruchu turystycznego. Należy jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia z realnym zagrożeniem lawinowym.

Tatry niebezpieczne dla turystów. Obowiązuje zagrożenie lawinoweTatry niebezpieczne dla turystów. Obowiązuje zagrożenie lawinoweŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d34lf64
d34lf64

W Tatrach, przede wszystkim w ich wyższych partiach, leży sporo śniegu, aczkolwiek bywały zimy, np. w 2019 roku, kiedy było go o wiele więcej. W niedzielę rano najgrubsza pokrywa śnieżna została zmierzona na Kasprowym Wierchu – 168 cm, niewiele mniejsza, 145 cm, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Im niżej, tym śniegu jest mniej – na Hali Gąsienicowej 78 cm, w Bukowinie Tatrzańskiej oraz na Polanie Chochołowskiej 49 cm, zaś w Zakopanem 25 cm.

Jeszcze niedawno śnieg był świeży i skutecznie ukrywał warstwę lodu powstałą po opadach marznących dwa tygodnie temu. Jednak obecnie biały puch stał się bardzo mokry i grząski, w związku z ociepleniem, co pogorszyło warunki turystyczne. Odwilż w niedzielę dotarła bowiem nawet wysoko w Tatry. Na Kasprowym Wierchu już nad ranem, pierwszy raz od ponad miesiąca, słupek rtęci przekroczył 0 st. C., a przed południem osiągnął 5 st. C. Jeszcze cieplej było w Zakopanem – w sobotę 5 st. C., zaś w niedzielę blisko 10 st. C.

Tatry. Wysokie zagrożenie lawinowe

W Tatrach od kilku dni obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie duże zagrożenie jest powyżej 1700-1900 m n.p.m., gdzie możliwe jest schodzenie samoistnych, dużych lawin. Wszystko przez to, że nałożyły się na siebie dwa czynniki: odwilż, jak i operacja słoneczna, która w lutym jest już dość silna. Sprawia to, że śnieg staje się mokry, ciężki, słabo związany, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo lawiny.

Tatry niebezpieczne. Obowiązuje lawinowa trójka

Warto przypomnieć, że kilka dni temu mieliśmy już w Tatrach do czynienia z lawinami. Jedna zeszła po stronie słowackiej, spod Kopy Kondrackiej do Doliny Cichej, porywając po drodze trzech Polaków. Dwójka z nich niestety zginęła. Kolejna wystąpiła w rejonie Kasprowego Wierchu i Przełęczy pod Kopą Kondracką. Zabrała ze sobą turystę z Warszawy. Na szczęście mężczyzna przeżył i nie odniósł poważnych obrażeń.

d34lf64

Tatry. Będzie jeszcze cieplej

Prognozy na najbliższy tydzień zakładają utrzymanie się słonecznej aury w Tatrach. Co więcej, zrobi się jeszcze cieplej. Na najwyższych szczytach tatrzańskich słupek rtęci sięgnie 5 st. C., a poniżej 2000 m n.p.m. będzie przynajmniej 10 st. C. Iście wiosenne warunki zapanują też u podnóża Tatr, gdzie w Zakopanem przewidujemy do ok. 15 st. C. To wszystko oznacza, iż wysokie zagrożenie lawinowe z pewnością się utrzyma i należy zachować bezwzględną ostrożność, kiedy będziemy planowali wycieczki górskie.

Arkadiusz Płachta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34lf64
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34lf64