Trwa ładowanie...
d3hoxfz

Prognoza długoterminowa na zimę 2020. Otworzą się arktyczne wrota

Rozpoczyna się połowa października. To najwyższy czas, aby przybliżyć prognozy na nadchodzącą zimę. Jej pierwszego uderzenia spodziewajmy się już w listopadzie. Niewykluczone, że doczekamy się też białych Świąt Bożego Narodzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda długoterminowa na zimę 2020. Śnieżyce mogą doprowadzić do białych świąt
Pogoda długoterminowa na zimę 2020. Śnieżyce mogą doprowadzić do białych świąt (Pixabay)
d3hoxfz

Od kilku tygodni codziennie przeglądam modele matematyczne i numeryczne przedstawiające wyliczenia dla października i listopada, ale także śledzę przyrodę i jej zachowania.

To właśnie obserwowanie przyrody może dać nam pewien zarys zmian, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć już w połowie października. Koniec obecnego miesiąca może pozytywnie zaskoczyć krótkim, ale porządnym babim latem. W dalszym ciągu będziemy notować chwilowe wzrosty temperatury.

Po 20 października zrobi się w końcu bezdeszczowo i bardzo ciepło. W całej Polsce będzie kilkudniowe ocieplenie do 14-16 stopni. Śniegu na nizinach nie przewiduje się do końca miesiąca.

d3hoxfz

Pogoda długoterminowa na zimę 2020. Listopad jesienny, czy z atakiem zimy?

W listopadzie coraz zimniej, z częstymi opadami deszczu, które już w połowie listopada często będą przechodzić w deszcz ze śniegiem. Jeszcze w pierwszej dekadzie listopada często będzie padać sam deszcz, ponieważ słupki rtęci sięgną 10-12 stopni. W połowie miesiąca zaczną otwierać się "arktyczne wrota".

Koronawirus. Nowe obostrzenia. Piotr Mueller o handlu i świętach

Do Polski zacznie napływać arktyczne powietrze z bieguna północnego. Często na nizinach słupki rtęci wskażą poniżej zera, zwłaszcza w III dekadzie listopada.

d3hoxfz

Pogoda długoterminowa na zimę 2020. Co nas czeka w listopadzie?

Przede wszystkim północny bardzo zimny wiatr niosący ujemne wartości nawet w środku dnia. To oznacza nagłe przejście z jesieni do zimy i częste opady śniegu.

Liczne burze śnieżne mogą generować pokrywę śnieżną do 40-70 cm! W pozostałych regionach opadów mniej, ale zdarzą się dni, kiedy spadnie 10-20 cm śniegu. O tym ataku zimy i chłodnej III dekadzie listopada powtarzam już od sierpnia. Przewidują to niemal wszystkie modele synoptyczne.

Jeszcze w pierwszej dekadzie listopada może być powyżej 7-10 stopni. Z dnia na dzień stabilne układy wyżowe na północy kontynentu sprowadzą zimne powietrze. Od 15 do 20 listopada prawdopodobnie będzie okres przejściowy (przedzimie).

d3hoxfz

W tym roku czeka nas nagłe przejście pomiędzy jesienią a zimą. Po 15 listopada często będzie 5-7 stopni, jednego dnia, a kolejnego temperatura na przeważającym obszarze Polski pokaże już zero stopni. Po 20 listopada będzie atak zimy, który przewidują modele.

Prognoza długoterminowa na zimę. Czekają nas białe święta?

Ostatni miesiąc roku przyniesie arktyczne podmuchy z prawdziwą zimą. Mimo wszystko w grudniu jak co roku wystąpią odwilże, podczas których zobaczymy nawet 10 stopni na plusie. Nie łudźmy się, ponieważ blokada cyrkulacji strefowej będzie dla nas śnieżną klęską. O śnieżnym i mroźnym grudniu, będziemy mieli szansę przekonać się po 10 grudnia.

Tomasz Leszczyński, autor bloga Pogoda w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hoxfz

Podziel się opinią

Share
d3hoxfz
d3hoxfz