Trwa ładowanie...
pogoda
02-06-2020 11:32

Pogoda. Meteorologiczne lato rozpoczęte. Maj najzimniejszy od 29 lat

1 czerwca wkroczyliśmy w okres meteorologicznego lata. Warto jednak jeszcze na chwilę sięgnąć po dane zbiorcze dla maja. Miesiąc ten obfitował w chłodniejsze odmiany mas powietrza, co przekładało się na umiarkowane temperatury, często poniżej 20 stopni Celsjusza. Ponadto maj przyniósł nam dotkliwe przymrozki, a miejscami także opady śniegu na terenach nizinnych.

Pogoda. Meteorologiczne lato rozpoczęte. Maj najzimniejszy od 29 latŹródło: Getty Images
d49slb6
d49slb6

Pogoda. Maj zaskoczył temperaturami

Najbardziej zaskakujące są jednak wyniki anomalii temperatur w skali miesięcznej. Okazuje się bowiem, że tegoroczny maj osiągnął anomalię na poziomie aż -2,31 stopni Celsjusza, co powoduje, że mieliśmy do czynienia z najzimniejszym majem od 29 lat! Tak wyraźnie ujemne odchylenie średniej temperatury od normy w maju nie było notowane od dawna. W 1991 roku anomalia temperatury powietrza osiągała niższą wartość (-3,5 stopni).

Anomalia temperatury powietrza, źródło: MeteoModel.pl 2013-2020 na podstawie danych Ogimet.com

Pogoda. Dysproporcje opadów

Miniony miesiąc zapisał się także jako dosyć wilgotny, choć nie we wszystkich obszarach Polski. Bardzo duże dysproporcje panują między obszarem południowego wschodu i północnego zachodu kraju. W wyniku weekendowych ulew całkowita suma miesięczna na południowym wschodzie ukształtowała się ostatecznie na poziomie 100-150 mm. W niektórych obszarach województwa kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego miejscami tylko 30 mm. W regionach górskich sumy miesięczne lokalnie poszybowały powyżej 200 mm.

MeteoModel.pl
Źródło: MeteoModel.pl

Miesięczna suma opadów – maj, źródło: MeteoModel.pl na podstawie danych IMGW - PiB

d49slb6

Pogoda. Susza mimo opadów

Problem suszy na pewno został złagodzony w obszarach południowych i wschodnich. Nie oznacza to jednak, że zniknął on całkowicie. Zła sytuacja wciąż panuje w województwach północno-zachodnich, gdzie według aktualnych danych wilgotność gleb w przedziale 7-28 centymetrów jest wciąż stanowczo za niska.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Szczególnie zła sytuacja panuje nad województwami: lubuskie i wielkopolskie. Tutaj w zdecydowanej większości wilgotność gleb osiąga poziom tylko od 15 do 40 procent. Suche gleby występują dodatkowo nad sporą częścią województwa kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Warto odnotować, że w wymienionych wyżej obszarach miesięczne sumy opadów za kwiecień nie przekraczały 10 mm!

MeteoReporter.pl
Źródło: MeteoReporter.pl

Szacunkowa wilgotność gleb w wybranych regionach Polski – poziom od 7 do 28 cm – źródło: MeteoReporter.pl

d49slb6

Pogoda. Lato o nas zapomniało

Czy czerwiec przyniesie przełom i zawita do Polski lato? Miesięczne prognozy pogody nie wydają się tego potwierdzać. W tym miesiącu temperatury poniżej normy mogą występować często na zachodzie, zaś nieco cieplej niż zwykle będzie na południu. Opadów deszczu powyżej normy należałoby się spodziewać głównie w pasie od południowego zachodu po północny wschód.

Autorem tekstu jest @meteo.rep z MeteoReporter.pl

Zobacz także: Na szczycie Mount Everest. Sukces chińskiej wyprawy

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49slb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49slb6