Pogoda długoterminowa. Temperatura zacznie spadać. Kiedy pierwsze przymrozki?
Wrzesień 2023 roku w Polsce przynosi niezwykle wysokie temperatury, które bardziej przypominają lato niż początek jesieni. Jednakże, według prognoz synoptyków, wkrótce może to ulec zmianie. Kiedy więc możemy spodziewać się pierwszych przymrozków? Eksperci IMGW podali odpowiedź na to pytanie.
W ciągu ostatnich tygodni pogoda w Polsce była wręcz letnia, z rekordowymi temperaturami. Jak podkreślają synoptycy, tegoroczny wrzesień jest jednym z najcieplejszych w historii pomiarów. W żadnym regionie Polski nie odnotowano jeszcze typowych dla tej pory roku przymrozków. Zdaniem ekspertów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na znaczne ochłodzenie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Zazwyczaj, pierwsze jesienne przymrozki mogą pojawić się już na początku września. Jednak w tym roku sytuacja jest inna. Temperatura w tym okresie znacznie przekraczała wieloletnią normę, a synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że prawdopodobnie taka tendencja utrzyma się do końca miesiąca.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Pogoda. Kiedy zacznie się mróz?
Kiedy więc w Polsce powinniśmy spodziewać się pierwszych przymrozków? Według prognoz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, prawdopodobieństwo wystąpienia minimalnej temperatury poniżej zera zacznie rosnąć w kolejnych tygodniach roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozja w bułgarskim kurorcie. Władze pokazały nagranie
"Pomimo wysokiej, jak na wrzesień, temperatury powietrza, która w dzisiejszych prognozach modeli średnioterminowych będzie notowana do końca września, należy pamiętać, że nieubłaganie zbliżamy się jednak do dni z ujemną temperaturą powietrza. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia minimalnej temperatury powietrza poniżej 0 st. C wystąpi wg dzisiejszej realizacji ECMWF EPS w 41 tygodniu roku" - interpretują dane eksperci z CMM-IMGW. Oznacza to, że zgodnie z prognozami, pierwsze jesienne przymrozki w Polsce mogą pojawić się między 9 a 15 października.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia na swojej stronie internetowej, na czym polegają długoterminowe prognozy pogody. Modele Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody są oparte "na operacyjnych danych prognostycznych". Ze względu na dynamikę zjawisk pogodowych, a także różnorodność wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń i obliczeń, prognozy długoterminowe mogą ulec zmianie. "Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - wyjaśniają eksperci IMGW.