Trwa ładowanie...

Pogoda długoterminowa na jesień 2020. Spadnie wczesny śnieg?

Pogoda długoterminowa na jesień nie wygląda zbyt optymistycznie. Meteorolodzy nie wykluczają, że już w październiku czeka nas pierwszy atak zimy. Na razie tylko w górach, ale biało może zrobić się na moment również na nizinach. Na szczęście można liczyć też na tydzień babiego lata.

Pogoda długoterminowa na jesień 2020. Spadnie wczesny śnieg?Źródło: Pixabay
d1s6xhz
d1s6xhz

Na podstawie analiz amerykańskich naukowców już teraz wiadomo, że nie zabraknie częstych wichur, wczesnego ataku zimy i sporych różnic temperatur. Amerykańska agencja meteorologiczna NOAA ukazuje nam nowe światło na to, jakich warunków pogodowych możemy spodziewać się na naszym kontynencie między wrześniem a listopadem. Przypomnieć należy, że NOAA to amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozą pogody w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Pogoda długoterminowa. Jesień z wahaniami temperatury. Pojawi się śnieg?

Nad Europą obecnie dominują wyże z centrum. W kolejnych dniach września utrzyma się pogodna aura. Większe załamanie pogody z gwałtownym ochłodzeniem nadejdzie w III dekadzie września i zapoczątkuje niestabilną aurę na przełomie września i października.

Zimne, wręcz lodowate poranki będą efektem spływu arktycznych mas powietrza. Na Pojezierzu Pomorskim, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie, a także na Podhalu temperatura nawet w ciągu dnia nie przekroczy 5-8 st. C. Nocami termometry wskażą nawet -5 st.C.

Zwolnienia w budżetówce. "Dostosujemy się do tego jak najmniej boleśnie dla wszystkich"

Wyż nad Arktyką i napływające powietrze do Polski, które będzie płynęło nad Morze Śródziemne, da impuls do tworzenia się głębokich niżów nad ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego. W rezultacie zasobny w opady niż dotrze do Polski, niosąc opady deszczu na nizinach, w górach sypnie śniegiem. Nawet do 50 cm pokryw śnieżnej ma szanse się utworzyć zwłaszcza w Tatrach. Pamiętajmy, że na nizinach w październiku, jeśli spadek temperatury będzie większy, również może spaść śnieg.

d1s6xhz

Pogoda długoterminowa na jesień. Październik poniżej normy wieloletniej?

Prognozy wiązek modeli ENSEMBLE od czerwca zakładają przynajmniej jeden miesiąc poniżej normy w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli przyjrzymy się wyliczeniom w oparciu o temperaturę wód morskich w Europie, szybko zauważymy, że wraz z napływem chłodniejszych mas powietrza znad lądu będzie dochodzić do konwergencji pary wodnej. Przełoży się to na zimne dni w Europie Środkowej z dużymi opadami deszczu i śniegu.

Zanik cyrkulacji zachodniej doprowadzić może do wczesnego ataku zimy jeszcze w październiku. Ponadto warto wiedzieć, że południkowy przepływ powietrza, który będzie tworzyć się w Europie Środkowej, powinien przynieść minimum tydzień powiewu późnego lata, zwanym popularnie babim latem. Jak co roku możemy liczyć na 15-20 st. C i tydzień wyżowej, słonecznej pogody.

Pogoda długoterminowa na jesień. Listopad zmienny. Czy jest szansa na wczesny atak zimy?

Od kilku lat obserwujemy, że listopad jest jeszcze na pograniczu jesieni i zimy. Bywały lata, kiedy sypał śnieg. Coraz częściej jednak na termometrach jest powyżej zera i pada deszcz. Czy w tym roku będzie poniżej zera?

Zmiana wzoru barycznego w środku jesieni przyniesie bardziej niżową i chłodniejszą pogodę od Europy Środkowej do południowej Europy. Całkiem prawdopodobne, że w niektórych ośrodkach, szczególnie w środkowych Alpach, sezon narciarski może rozpocząć się wcześniej niż zwykle.

d1s6xhz

W listopadzie dominacja układów wysokiego ciśnienia znad wschodu sprawi, że zaistnieje zagrożenie falami mroźnego powietrza w Polsce, Niemczech, a nawet we wschodniej Francji. Przebudowa pola barycznego, a więc zmiana niżów i wyżów doprowadzi chłodniejszej drugiej połowy jesieni.

Listopad przyniesie temperatury poniżej normy w całych Niemczech, a zwłaszcza w Polsce, w krajach bałtyckich, a nawet na północy Ukrainy. Ułożenie układów barycznych sprawi, że niże z opadami śniegu będą w pobliżu Polski.

Wzrastają szanse na śnieg w Polsce w grudniu. Przygotujmy się na duży dynamizm pogodowy w grudniu.

Prognozę przygotował Tomasz Leszczyński. Autor bloga Pogoda w Polsce.

d1s6xhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6xhz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj