Pogoda długoterminowa na jesień 2020. Spadnie wczesny śnieg?
Pogoda długoterminowa na jesień nie wygląda zbyt optymistycznie. Meteorolodzy nie wykluczają, że już w październiku czeka nas pierwszy atak zimy. Na razie tylko w górach, ale biało może zrobić się na moment również na nizinach. Na szczęście można liczyć też na tydzień babiego lata.
Na podstawie analiz amerykańskich naukowców już teraz wiadomo, że nie zabraknie częstych wichur, wczesnego ataku zimy i sporych różnic temperatur. Amerykańska agencja meteorologiczna NOAA ukazuje nam nowe światło na to, jakich warunków pogodowych możemy spodziewać się na naszym kontynencie między wrześniem a listopadem. Przypomnieć należy, że NOAA to amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozą pogody w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Pogoda długoterminowa. Jesień z wahaniami temperatury. Pojawi się śnieg?
Nad Europą obecnie dominują wyże z centrum. W kolejnych dniach września utrzyma się pogodna aura. Większe załamanie pogody z gwałtownym ochłodzeniem nadejdzie w III dekadzie września i zapoczątkuje niestabilną aurę na przełomie września i października.
Zimne, wręcz lodowate poranki będą efektem spływu arktycznych mas powietrza. Na Pojezierzu Pomorskim, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie, a także na Podhalu temperatura nawet w ciągu dnia nie przekroczy 5-8 st. C. Nocami termometry wskażą nawet -5 st.C.
Zwolnienia w budżetówce. "Dostosujemy się do tego jak najmniej boleśnie dla wszystkich"
Wyż nad Arktyką i napływające powietrze do Polski, które będzie płynęło nad Morze Śródziemne, da impuls do tworzenia się głębokich niżów nad ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego. W rezultacie zasobny w opady niż dotrze do Polski, niosąc opady deszczu na nizinach, w górach sypnie śniegiem. Nawet do 50 cm pokryw śnieżnej ma szanse się utworzyć zwłaszcza w Tatrach. Pamiętajmy, że na nizinach w październiku, jeśli spadek temperatury będzie większy, również może spaść śnieg.
Pogoda długoterminowa na jesień. Październik poniżej normy wieloletniej?
Prognozy wiązek modeli ENSEMBLE od czerwca zakładają przynajmniej jeden miesiąc poniżej normy w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli przyjrzymy się wyliczeniom w oparciu o temperaturę wód morskich w Europie, szybko zauważymy, że wraz z napływem chłodniejszych mas powietrza znad lądu będzie dochodzić do konwergencji pary wodnej. Przełoży się to na zimne dni w Europie Środkowej z dużymi opadami deszczu i śniegu.
Zanik cyrkulacji zachodniej doprowadzić może do wczesnego ataku zimy jeszcze w październiku. Ponadto warto wiedzieć, że południkowy przepływ powietrza, który będzie tworzyć się w Europie Środkowej, powinien przynieść minimum tydzień powiewu późnego lata, zwanym popularnie babim latem. Jak co roku możemy liczyć na 15-20 st. C i tydzień wyżowej, słonecznej pogody.
Pogoda długoterminowa na jesień. Listopad zmienny. Czy jest szansa na wczesny atak zimy?
Od kilku lat obserwujemy, że listopad jest jeszcze na pograniczu jesieni i zimy. Bywały lata, kiedy sypał śnieg. Coraz częściej jednak na termometrach jest powyżej zera i pada deszcz. Czy w tym roku będzie poniżej zera?
Zmiana wzoru barycznego w środku jesieni przyniesie bardziej niżową i chłodniejszą pogodę od Europy Środkowej do południowej Europy. Całkiem prawdopodobne, że w niektórych ośrodkach, szczególnie w środkowych Alpach, sezon narciarski może rozpocząć się wcześniej niż zwykle.
W listopadzie dominacja układów wysokiego ciśnienia znad wschodu sprawi, że zaistnieje zagrożenie falami mroźnego powietrza w Polsce, Niemczech, a nawet we wschodniej Francji. Przebudowa pola barycznego, a więc zmiana niżów i wyżów doprowadzi chłodniejszej drugiej połowy jesieni.
Listopad przyniesie temperatury poniżej normy w całych Niemczech, a zwłaszcza w Polsce, w krajach bałtyckich, a nawet na północy Ukrainy. Ułożenie układów barycznych sprawi, że niże z opadami śniegu będą w pobliżu Polski.
Wzrastają szanse na śnieg w Polsce w grudniu. Przygotujmy się na duży dynamizm pogodowy w grudniu.
Prognozę przygotował Tomasz Leszczyński. Autor bloga Pogoda w Polsce.