Pogoda będzie zmienna? IMGW pokazało prognozy długoterminowe
Marzec w normie, kwiecień chłodny i deszczowy, maj bez niespodzianek. Zaskoczyć może nas czerwiec, który okaże się jednocześnie deszczowy i ponad normę gorący. Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszej eksperymentalnej i długoterminowej prognozy pogody IMGW.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podzieliło się najnowszymi danymi dotyczącymi prognozy pogody na najbliższe cztery miesiące. Prognoza ta, oparta na średnich wynikach temperatury powietrza i opadów z lat 1991-2000, ma charakter orientacyjny i eksperymentalny. Instytut zaznacza, że ze względu na długoterminowy charakter prognozy, nie jest możliwe przedstawienie bardziej szczegółowych danych.
Marzec bez niespodzianek
Marzec, według prognozy IMGW-BIP, nie przyniesie nam większych niespodzianek pogodowych. Temperatura powietrza nie powinna odbiegać od normy, czyli średniej z ostatnich 30 lat. Podobnie będzie z opadami - na większości obszarów Polski powinny one również mieścić się w normie. Wyjątkiem mogą być południowe regiony kraju, m.in. okolice Łodzi, Wrocławia, Opola czy Kielc, gdzie suma opadów może przekroczyć wieloletnią normę.
Kwiecień z anomaliami
Kwiecień, zgodnie z prognozą, może okazać się nieco bardziej zaskakujący. Przewiduje się, że w całej Polsce opady będą przewyższać normę, a temperatura powietrza będzie niższa niż zwykle. To oznacza, że miesiąc ten może być chłodniejszy niż wskazuje na to norma z lat 1991-2020. Na przykład, w Zakopanem norma wynosi od 5,3 do 6,7 stopni Celsjusza, w Gdańsku od 6,9 do 7,8 stopni Celsjusza, a w Zielonej Górze od 8,7 do 10 stopni.
Czerwiec gorący, ale mokry
Maj prawdopodobnie upłynie bez większych niespodzianek pogodowych. Zarówno średnia miesięcznych opadów, jak i temperatura powietrza powinny zmieścić się w założonej normie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Rekordowa zima w Szwecji. Tak zimno nie było od dekad
Czerwiec natomiast, według prognozy IMGW-BIP, może zaskoczyć nas pozytywnie. Prognozy wskazują na to, że bez parasola lepiej będzie nie wychodzić z domu, ponieważ średnia opadów będzie wyższa niż norma. Jednak temperatura powietrza nie będzie się mieścić w statystykach - w całej Polsce będzie cieplej. Warto zaznaczyć, że maksymalna średnia temperatura dla czerwca wynosi, w zależności od miasta, ok. 15-18 stopni Celsjusza.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: IMGW