Trwa ładowanie...

Gradobicie w maju. Pogoda w najbliższych dniach nas zaskoczy

Po ciepłych dniach majówki, nadchodzi znaczne ochłodzenie. W poniedziałek, w Małopolsce, a także w innych regionach kraju, obserwowano opady gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami, które mają przetoczyć się w poniedziałek przez znaczną część terytorium Polski. Jakie warunki pogodowe czekają nas w najbliższych dniach?

Gradobicie w maju. Pogoda w najbliższych dniach nas zaskoczyŹródło: WP, fot: Katarzyna Łapczyńska
d4atmxb
d4atmxb

W nadchodzących dniach północna część Europy znajdzie się pod wpływem wyżów atmosferycznych. Tymczasem na południu kontynentu dominować będą układy niskiego ciśnienia.

Od północnego zachodu, w kierunku Polski, zacznie napływać front wysokiego ciśnienia. Z północy natomiast, nadciągnie arktyczne powietrze. Mimo że największy spadek temperatury przewiduje się na środę, już teraz w niektórych miejscach można było zauważyć oznaki zimy.

W poniedziałek, w województwie małopolskim, pomorskim i dolnośląskim, spadł grad. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia, na których widać duże kule lodu. Na niektórych z nich widać, jak grad padał przez dłuższy czas, tworząc biały dywan na ziemi.

Prognoza na wtorek

Prognoza na wtorek przewiduje, że w Warszawie ciśnienie atmosferyczne osiągnie wartość 1003 hPa. W całym kraju spodziewane jest małe lub umiarkowane zachmurzenie. W niektórych miejscach możliwe są słabe, przelotne opady deszczu. W Tatrach prognozowane są burze, które mogą przynieść opady deszczu do 10 mm.

d4atmxb

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Weszli do dawnej pieczarkarni w Wielkopolsce. Potężna skala odkrycia

Maksymalna temperatura wyniesie 10 stopni Celsjusza nad morzem, 16-18 stopni na większości obszaru kraju, a miejscami na południu może osiągnąć nawet 20 stopni. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, nad morzem i w górach dość silny. Porywy wiatru nad morzem i wysoko w Tatrach mogą osiągnąć prędkość do 60 km/h, a podczas burz nawet do 65 km/h.

Noc z wtorku na środę

Noc z wtorku na środę przyniesie małe lub umiarkowane zachmurzenie. Minimalna temperatura wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na północy, około 4-5 stopni w centrum i nad morzem, aż do 10 stopni Celsjusza na południu. Na północy kraju miejscami mogą wystąpić przygruntowe przymrozki do -3 stopni. Wysoko w górach wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w Tatrach porywy mogą osiągnąć prędkość do 60 km/h.

d4atmxb

Prognoza na środę

W środę spodziewane jest znaczne ochłodzenie. Nad ranem temperatura wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na północy kraju, około 5 stopni C. w centrum i nad morzem, do 8 stopni C. na południowym zachodzie. Na północnym wschodzie kraju temperatura przy gruncie może spaść do –1 stopień Celsjusza.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4atmxb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4atmxb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj