Burzowy armagedon nad Polską. Możliwe niszczycielskie trąby powietrzne. Najnowsza prognoza
Środa będzie bardzo gorąca, ale wpływ na pogodę będzie miał chłodny front atmosferyczny z gwałtownymi burzami. W wielu regionach burze będą bardzo niebezpieczne. Miejscami spadnie nawet do 60 litrów wody.
Środowy poranek przywitał nas błękitnym niebem w całej Polsce. Jednak nie dajmy się zwieść niewielkiej ilości chmur. Po południu burze będą mieć bardzo gwałtowny przebieg. W ciągu 20-30 minut spadnie 40-60 litrów wody na metr kwadratowy. Podczas przechodzenia struktur burzowych możliwe są opady gradu o średnicy maksymalnie 5 cm. W przypadku superkomórek burzowych możliwy będzie wiatr o prędkości ponad 100 km/h.
W środę 14 lipca termometry wskażą od 27 st. C na Podhalu. Na Półwyspie Helskim, Żuławach, Podlasiu, Warmii, Mazurach słupki rtęci zatrzymają się na 28 st. C. W pasie od Pomorza Zachodniego, przez Nizinę Szczecińską, po Wielkopolskę odnotujemy 32 st. C. Najgoręcej będzie na ziemi łódzkiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce - do 33 st. C. W centrum Krakowa, Katowic i we Wrocławiu lokalnie termometry wskażą 34-35 st. C.
Pogoda. Możliwe tornada
Środa przyniesie w Polsce kolejny dzień nawałnic. Po południu nadciągnie do Polski chłodny front atmosferyczny z gwałtownymi burzami. Dopiero za frontem zrobi się chłodniej. W wielu regionach burze będą bardzo niebezpieczne. Miejscami spadnie nawet do 60 litrów wody. Wskaźnik decydujący o szansie na wystąpieniu trąby powietrznej STP (Significant Tornado Parameter – wartości powyżej 1.0 sygnalizują możliwość wystąpienia tornada) w środę osiągnie nawet 1,5-2. W pasie od Opolszczyzny przez Górny Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę możliwe są trąby powietrzne o sile F2.
Pogoda szalaje. Burza dotarła do Kutna, nagranie od czytelnika WP
W czwartkowe popołudnie strefa bardzo silnych burz będzie wędrować wzdłuż wybrzeża, Mazur, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny. Zagrzmi także w Małopolsce. Burze będą aktywne pod względem elektrycznym i zorganizują się w większe układy wielokomórkowe.
Nie można także wykluczyć powstania superkomórek burzowych. W trakcie przechodzenia burz spadnie do 35-50 litrów wody na metr kwadratowy. Średnica kul gradu może przekraczać 5-6 cm. Wiatr będzie bardzo silny, w porywach osiągnie nawet 90-110 km/h.
Tomasz Leszczyński, autor bloga Pogoda w Polsce