Upalny początek czerwca. W tych miejscach będzie najgoręcej
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez synoptyków, lato tego roku zapowiada się na niezwykle upalne. Prognozy wskazują, że temperatury będą na tyle wysokie, że będziemy mogli doświadczyć nawet "tropikalnych nocy". Nie będziemy musieli długo czekać na te upały - już teraz wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze fale gorąca.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Lato w tym roku nadejdzie wcześnie, już na początku czerwca. Najnowsze mapy pogodowe potwierdzają, że w niektórych regionach Polski termometry wskażą nawet 30 stopni Celsjusza w cieniu.e
Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z WP przewiduje, że będziemy doświadczać fal upałów, które mogą trwać nawet dłużej niż cztery dni. Jednak nie oznacza to, że każdy dzień będzie upalny. Takie "epizody" ciepła będą pojawiać się już od czerwca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bambik, rel i cringe. Pytamy o młodzieżowe słowo roku. Zobacz, jak wypadli Polacy
Lato nadejdzie wcześnie. Upalny początek czerwca
Pierwszego czerwca prawie 30 stopni na termometrach zobaczymy w całym kraju. Najchłodniej ma być na wybrzeżu i w rejonach podgórskich - około 24 stopni Celsjusza. W centralnej Polsce możemy spodziewać się temperatury od 26 do 28 stopni. Najcieplej będzie na krańcach północno-wschodnim i południowo-zachodnim, gdzie temperatura wyniesie od 28 do 29 stopni.
W niedzielę, 2 czerwca, będzie jeszcze cieplej. Na granicy województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego temperatura osiągnie nawet 30 stopni w cieniu. W centralnym pasie kraju i na wschodzie termometry wskażą około 28 stopni. Miejscami na wybrzeżu, południu i północnym wschodzie będzie "zaledwie" 26 stopni.
Czerwiec? "powyżej normy"
Zgodnie z prognozą IMGW, w czerwcu średnia temperatura powietrza na terenie całej Polski będzie wyższa od normy z lat 1991-2020.
"Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, na wschodzie możliwa suma powyżej normy wieloletniej" - czytamy w prognozie długoterminowej na stronie Instytutu.
Dodatkowo, z map wynika, że już na przełomie maja i czerwca możemy spodziewać się wysokich temperatur. Największa szansa na to jest właśnie pod koniec długiego weekendu.
Źródło: IMGW/Ventusky/WP