Trwa ładowanie...

Syberia płonie. Sytuacja wymknęła się spod kontroli

Od blisko trzech tygodni anomalia termiczna obszaru całej Syberii osiąga nawet +4 st. C względem normy termicznej. To przyczyniło się do błyskawicznego topnienia śniegu i wysuszania gleby. Dlatego walka z ogniem na Syberii jest trudna.

Syberia znów stanęła w ogniu. Możliwa katastrofa? zdj. ilust.Syberia znów stanęła w ogniu. Możliwa katastrofa? zdj. ilust.Źródło: East News, fot: ARTYOM KOROTAYEV
d16knx3
d16knx3

W obwodzie Krasnojarska, który znajduje się w środkowej części Syberii, tylko na przestrzeni tygodnia straż zanotowała 20-krotny wzrost pożarów. W niedzielę pożar zdewastował blisko 10 tys. hektarów lasów w ponad dziesięciu regionach Syberii. W poniedziałek 7 czerwca kolejny pożar wybuchł we wsi Kołmogorowo - doszczętnie spłonęło aż 5 tys. hektarów lasów.

Miejscowy wydział administracji leśnictwa wskazał, że gwałtowne rozprzestrzenianie się pożarów rozpoczęło się w rejonie Enisej. Jak wskazują przedstawiciele rosyjskich władz, w terenie pracuje 1000 strażaków, ale funkcjonariusze zostaną skierowani również z sąsiednich obwodów. Mając na uwadze nagłe pogorszenie warunków meteorologicznych, m.in. przez silny wiatr, ogień wkroczył na uprawy jedwabnika syberyjskiego. Mieszkańcy mają nadzieję, że wiatr w kolejnych dniach osłabnie lub zmieni kierunek i nie dojdzie do ewakuacji miejscowej ludności.

Rosja. Strażakom brakuje sprzętu gaśniczego. Opóźnia się akcja gaśnicza

Groźne pożary szaleją także w obwodzie tomskim. Władze i system monitorowania jakości powietrza obserwują obszar Irkucka, nieopodal jeziora Bajkał. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ tegoroczna wiosna jest nadzwyczaj sucha, a woda z roztopów spłynęła już w dół regionu, wysuszając cały obszar. Najgorszego miejscowi spodziewają się na przełomie czerwca i lipca, gdy temperatura osiągnie 35 st. C. Sytuacja pożarowa może być katastrofalna. Już teraz strażacy ostrzegają, że zaczyna brakować sprzętu gaśniczego.

Jak twierdzi ekspert ds. departamentu ekologii obwodu krasnojarskiego Natalia Podoljak, w większości rosyjskich obwodów nie ma zaawansowanej ochrony przeciwpożarowej. Istotnym z punktu widzenia ochrony jest brak wystarczających nakładów pojazdów gaśniczych nawet w odległych obwodach. To najczęstszy powód szybkiego rozprzestrzeniania się ognia i reagowania z opóźnieniem przez rosyjskich strażaków.

d16knx3

Jak podał departament leśny, najwięcej pożarów wybuchło w pamiętnym 2019 r. Wówczas ogień strawił aż 10 milionów hektarów lasów. Straty wyceniono wówczas na 150 milionów euro. Wzrost liczby pożarów obserwuje się od dwóch dekad na całej Syberii aż po Ural. Rosjanie starają się obejmować ścisłą ochroną obszar syberyjskich lasów, ale wciąż jest to temat dyskusji w Rosji.

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16knx3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16knx3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj