Trwa ładowanie...

Syberia płonie. Sytuacja wymknęła się spod kontroli

Od blisko trzech tygodni anomalia termiczna obszaru całej Syberii osiąga nawet +4 st. C względem normy termicznej. To przyczyniło się do błyskawicznego topnienia śniegu i wysuszania gleby. Dlatego walka z ogniem na Syberii jest trudna.

Share
Syberia znów stanęła w ogniu. Możliwa katastrofa? zdj. ilust.
Syberia znów stanęła w ogniu. Możliwa katastrofa? zdj. ilust.Źródło: East News, Fot: ARTYOM KOROTAYEV
d2564gh

W obwodzie Krasnojarska, który znajduje się w środkowej części Syberii, tylko na przestrzeni tygodnia straż zanotowała 20-krotny wzrost pożarów. W niedzielę pożar zdewastował blisko 10 tys. hektarów lasów w ponad dziesięciu regionach Syberii. W poniedziałek 7 czerwca kolejny pożar wybuchł we wsi Kołmogorowo - doszczętnie spłonęło aż 5 tys. hektarów lasów.

Miejscowy wydział administracji leśnictwa wskazał, że gwałtowne rozprzestrzenianie się pożarów rozpoczęło się w rejonie Enisej. Jak wskazują przedstawiciele rosyjskich władz, w terenie pracuje 1000 strażaków, ale funkcjonariusze zostaną skierowani również z sąsiednich obwodów. Mając na uwadze nagłe pogorszenie warunków meteorologicznych, m.in. przez silny wiatr, ogień wkroczył na uprawy jedwabnika syberyjskiego. Mieszkańcy mają nadzieję, że wiatr w kolejnych dniach osłabnie lub zmieni kierunek i nie dojdzie do ewakuacji miejscowej ludności.

d2564gh

Rosja. Strażakom brakuje sprzętu gaśniczego. Opóźnia się akcja gaśnicza

Groźne pożary szaleją także w obwodzie tomskim. Władze i system monitorowania jakości powietrza obserwują obszar Irkucka, nieopodal jeziora Bajkał. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ tegoroczna wiosna jest nadzwyczaj sucha, a woda z roztopów spłynęła już w dół regionu, wysuszając cały obszar. Najgorszego miejscowi spodziewają się na przełomie czerwca i lipca, gdy temperatura osiągnie 35 st. C. Sytuacja pożarowa może być katastrofalna. Już teraz strażacy ostrzegają, że zaczyna brakować sprzętu gaśniczego.

Jak twierdzi ekspert ds. departamentu ekologii obwodu krasnojarskiego Natalia Podoljak, w większości rosyjskich obwodów nie ma zaawansowanej ochrony przeciwpożarowej. Istotnym z punktu widzenia ochrony jest brak wystarczających nakładów pojazdów gaśniczych nawet w odległych obwodach. To najczęstszy powód szybkiego rozprzestrzeniania się ognia i reagowania z opóźnieniem przez rosyjskich strażaków.

Jak podał departament leśny, najwięcej pożarów wybuchło w pamiętnym 2019 r. Wówczas ogień strawił aż 10 milionów hektarów lasów. Straty wyceniono wówczas na 150 milionów euro. Wzrost liczby pożarów obserwuje się od dwóch dekad na całej Syberii aż po Ural. Rosjanie starają się obejmować ścisłą ochroną obszar syberyjskich lasów, ale wciąż jest to temat dyskusji w Rosji.

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2564gh

Podziel się opinią

Share
d2564gh
d2564gh