Trwa ładowanie...

Pożary szaleją nad północną Syberią. Wstrzymano loty na lotnisku w Jakucku

Potężne, duszące kłęby dymu z rozprzestrzeniającego się pożaru z obszaru miasta Jakuck i okolicznych wiosek widać nawet na zdjęciach satelitarnych. Szalejące pożary doprowadziły do kompletnego paraliżu jakuckiego lotniska miejskiego.

Share
Pożary szaleją nad północną Syberią. Wstrzymano loty na lotnisku w Jakucku
Fot: pixabay.com
d126eib

Rosję nieprzerwanie od wielu tygodni nawiedzają dotkliwe pożary lasów. Wpływ na pożary w tej części Rosji mają przede wszystkim ekstremalne fale upałów, które tego lata utrzymują się dłużej niż zazwyczaj.

Rosja. Syberia płonie. Zawieszono loty w Jakucku.

Na dodatek, walki z pożarem nie ułatwia ignorowanie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Najwięcej pożarów w ostatnich dniach wybuchło nad północną Syberią.

d126eib

Miejscowe służby ratunkowe poinformowały, że w tylko w niedzielę w regionie rozpętało się aż 187 pożarów. Niestety, obszar ognia w przeciągu doby zwiększył się o 80 hektarów. Gubernator Jakucji Aysen Nikołajew podał do publicznej informacji, że obszar Niziny Zachodniosyberyskiej zmaga się z najbardziej suchym latem od ponad 100 lat. Dodatkowo czerwiec był najgorętszym miesiącem w historii. Silne, północne wiatry przyczyniły się także do wzrostu ilości pożarów. Do akcji gaśniczej użyto pięć samolotów z użyciem wody.

Naukowcy ostrzegają: brak ryb w diecie gorszy od palenia. Zaskakujące wyniki badań

Klimatyczna katastrofa nad Syberią?

Od początku sezonu pożarowego płomienie zniszczyły już blisko milion hektarów lasów, a najbardziej dotknięty region Jakucji na północy od tygodni znajduje się w stanie wyjątkowym. Klimatolodzy biją na alarm! Sytuacja klimatu Syberii jest dramatyczna. Nigdy wcześniej nie było tutaj tak potężnych upałów. Na dodatek postępujące zmiany klimatyczne potęgują występowanie wysokich temperatur w północnej syberyjskiej tundrze. W tym roku padły już historyczne rekordy gorąca.

d126eib

Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wysłało do Jakucji trzy dodatkowe samoloty desantowe, aby pomóc w gaszeniu pożarów. W akcji gaśniczej zaangażowanych jest już ponad 2500 osób. Prognozy na najbliższe tygodnie nie są optymistyczne. Patrząc na globalne modele synoptyczne można wnioskować, że przed nami rekordowa ilość dni z wysokimi temperaturami na półkuli północnej aż do końca sierpnia. Rosyjskie systemy monitorowania zagrożenia pożarowego wykazują, że do występowania pożarów w części zachodniej Rosji i Azji Środkowej przyczyni się spadek wilgotności powietrza w suchych, kontynentalnych masach powietrza nad całą Niziną Zachodniosyberyjską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d126eib

Podziel się opinią

Share
d126eib
d126eib