Trwa ładowanie...

"Powódź błyskawiczna". Podtopienia i ulewy na Podkarpaciu. Burze w całej Polsce

Pogoda. Po ulewach podtopiona została miejscowość Kańczuga w okolicach Przeworska w Podkarpackiem. To skutek ulew, które przeszły nad regionem. Na gwałtowne burze z gradem musimy być przygotowani również w innych regionach. Obowiązują ostrzeżenia IMGW.

"Powódź błyskawiczna". Podtopienia i ulewy na Podkarpaciu. Burze w całej Polsce
djn9jum
djn9jum

IMGW wydał w piątek najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem dla sześciu podkarpackich powiatów. Chodzi o miasto Rzeszów oraz powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski, leżajski oraz niżański. W pozostałej części województwa obowiązuje alert stopnia drugiego.

Gwałtowne nawałnice, które przeszły nad regionem doprowadziły do powodzi błyskawicznej - podaje Radio Zet. Mieszkańcy alarmują, że woda zalała całkowicie część domów. Ewakuowano miejscowość Hadle Szklarskie.

Po ulewie w Rzeszowie, na ul. Robotniczej trwa ustawianie worków z piaskiem. W całym regionie strażacy interweniowali już niemal 300 razy. "Ludzie siedzą na pierwszych piętrach budynków, powoli nawet tam wlewa się woda" - przekazał jeden ze słuchaczy RMF FM. Nawałnice i grad dały się też we znaki mieszkańcom województw: śląskiego, łódzkiego i opolskiego.

Nieprzejezdnych jest wiele dróg: m.in. trasy wojewódzkie 835 oraz 877 a, także droga krajowa nr 28 w Birczy w pow. przemyskim.

Zobacz też: Wyjazd w góry po nowemu. Za parking zapłacisz w aplikacji

"Nawałnice uderzyły w powiaty przeworski, łańcucki, niżański i leżajski na Podkarpaciu. Żywioł wodny zalał domy, gospodarstwa i budynki użyteczności publicznej. Zwróciłem się do Premiera, aby osobiście udał się na tereny dotknięte klęską i nadzorował akcję ratowniczo-pomocową" - napisał wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

djn9jum

Rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek poinformowała w komunikacie, że po piątkowych gwałtownych opadach deszczu w Rzeszowie oraz w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim, leżajskim, niżańskim jest możliwość wystąpienia nagłych wezbrań na rzekach i potokach mogących powodować podtopienia i zalania.

"Uwaga mieszkańcy Rzeszowa, w związku z możliwością gwałtownego wezbrania Strugu należy zabezpieczyć w miarę możliwości mienie i przygotować się do ewentualnej ewakuacji" - zaznaczyła rzeczniczka.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają wszystkich mieszkańców okolic rzeki Mleczki, w tym m.in. mieszkańców Przeworska. O dramatycznej sytuacji w powiecie przeworskim na Podkarpaciu alarmuje również serwis strażacki remiza.pl. Woda zalał m.in. wóz strażaków z OSP Jawornik Polski.

Jak wyjaśnia Radio Zet, powódź błyskawiczna po ulewach i burzach powstaje na skutek nagłego i intensywnego nasycenia ziemi wodą. To sprawia, że deszczówka nie może zostać wchłonięta, a jej nadmiar szybko spływa w dół i tworzy falę wzbierającą.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. i 2 stopnia przed burzami niemal dla całej Polski (poza krańcami północno-wschodnimi).

djn9jum

Wieczorne burze będą gwałtowne, a chwilami nawet mogą przyjmować charakter lokalnych nawałnic z krótkotrwałym, chwilami ulewnym deszczem. Niewykluczony jest także grad, a nawet lokalne trąby powietrzne. Burzom towarzyszyć będzie także silny wiatr, który w porywach będzie osiągał nawet 70 - 100 km/h.

Pogoda. Sobota z burzami. Bardzo ciepło, na termometrach nawet 30 stopni

W sobotę do Polski na krótko wróci upał. Jednak już z samego rana, zwłaszcza nad morzem, na Mazurach i w centrum będą pojawiać się opady deszczu. Po południu na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, a także w Małopolsce oraz na Podkarpaciu sporo słońca. W tych regionach energia chwiejności termodynamicznej wzrośnie do 1800 J/kg i rozwiną się gwałtowne burze z ulewami nawet do 40-50 mm wody, lokalnie grad do 2 cm średnicy. Uważajmy na wiatr do 90 km/h.

Pogoda. Co oznaczają stopnie ostrzeżeń IMGW?

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

djn9jum

Drugi (z trzech stopni ostrzeżeń) oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność i śledzenie komunikatów.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djn9jum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djn9jum