Trwa ładowanie...
d4gxtjw

Pogoda. Wilgotny i wietrzny weekend z zimowym akcentem

W czasie weekendu przez Polskę przechodzić będą fronty atmosferyczne: początkowo ciepły, wypierający zdecydowanie chłodniejszą, mroźną masę powietrza zalegającą nad Polską, następnie chłodny, ale nie przynoszący tak wyraźnego ochłodzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Wilgotny i wietrzny weekend z zimowym akcentem
Pogoda. Wilgotny i wietrzny weekend z zimowym akcentem (Flickr, Fot: Still ePsiLoN)
d4gxtjw

Polska znajdować się będzie w najbliższych dniach pomiędzy układem niskiego ciśnienia z centrum przesuwającym się znad Morza Norweskiego nad Finlandię oraz rozległym wyżem znad Europy południowej.

Pogoda w sobotę

W sobotę południowa część kraju znajdować się będzie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Austrią i Węgrami, co skutkować będzie wystąpieniem niewielkiego zachmurzenia, a miejscami rozpogodzeń do bezchmurnego nieba.

d4gxtjw

Pogodę w północnej Polsce kształtować będzie głęboki niż z centrum nad Morzem Norweskim, z którym związany będzie system frontów atmosferycznych napływających początkowo nad północną, następnie centralną, a w nocy także południową część kraju. Najpierw nadejdzie front ciepły objawiający się dużym i całkowitym zachmurzeniem, lokalnie występować będą słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W nocy nad północ kraju napłynie front chłodny przynoszący opady deszczu.

Temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach od - 1 st. C do 6 st. C, przeważnie wynosić będzie około 3 st. C. Najchłodniej będzie w górach i kotlinach (poniżej 0 st. C), około 1 st. C - 2 st. C na wschodzie, zaś najcieplej będzie na krańcach zachodnich.

Wiatr będzie wiać z południowego zachodu, na południu słabo i umiarkowanie, w centrum umiarkowanie i silnie, na północy także porywiście.

W nocy na południowym wschodzie kraju spodziewany jest spadek temperatury poniżej 0 st. C.

d4gxtjw

Pogoda w niedzielę

W niedzielę układ wyżowy, który rano na południu kraju zapewni ładną pogodę, w ciągu dnia ustąpi miejsca zatoce niżowej z systemem okludujących frontów atmosferycznych, które napływać będą znad północnej i centralnej części kraju nad południową, przynosząc pełne zachmurzenie i opady deszczu.

W miarę przesuwania się strefy frontowej nad północną część kraju napływać zacznie jednorodna, chłodna masa powietrza polarnomorskiego przynosząca liczne przejaśnienia i rozpogodzenia do małego i umiarkowanego zachmurzenia.

Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 2 st. C do 8 st. C, chłodniej na południowym wschodzie, cieplej na zachodzie kraju - najwyższe temperatury wystąpią zaś na Dolnym Śląsku i wybrzeżu.

d4gxtjw

Wiatr będzie wiał umiarkowanie i silnie, z kierunków południowo-zachodnich. W górach wystąpią porywy wiatru do 70-80 km/h, które będą głównym zagrożeniem pogodowym tego dnia.

Pogoda w poniedziałek

W poniedziałek strefa frontowa znajdować się będzie już tylko nad południową częścią kraju, zapewniając tam duże zachmurzenie oraz lokalne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Poza tym przeważająca część kraju znajdzie się w świeżej, chłodnej masie powietrza polarnomorskiego, w której rozwijać się będzie w ciągu dnia umiarkowane, miejscami duże zachmurzenie.

Na krańcach północnych kraju możliwe są słabe, przelotne opady deszczu.

d4gxtjw

Temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach od 1 st. C do 8 st. C. Najcieplejsze warunki pogodowe prognozowane są na krańcach zachodnich, najchłodniejsze zaś południowo-wschodnich kraju.

Wiatr będzie wiać umiarkowanie i silnie, z kierunków zachodnich, na północy kraju (głównie na wybrzeżu) i w wyższych partiach gór - tam w porywach do 70-80 km/h.

Autorem prognozy jest Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY SP. z o.o.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gxtjw

Podziel się opinią

Share
d4gxtjw
d4gxtjw