Pogoda. Silny wyż nad Europą. Przed nami spokojny okres, ale z mrozem
Pogoda w przyszłym tygodniu ulegnie dużej stabilizacji. Wszystko za sprawą rozwoju silnych wyżów. Do Polski spłynie jednak zimniejsze powietrze, co przyniesie mróz.
W trakcie weekendu nasz kraj znajdzie się w zasięgu zatok niżowych znad Atlantyku i Morza Północnego, które nie wniosą większych zmian w pogodzie. Sytuacja ulegnie zmianie wraz z początkiem nowego tygodnia.
Od Atlantyku, przez Europę, aż po Rosję zacznie rozbudowywać się rozległy, wielocentryczny układ wyżowy. Wprowadzi on stabilną pogodę nie tylko nad Polską, ale i wieloma krajami Starego Kontynentu. Musimy jednak liczyć się z napływem zimniejszego powietrza ze wschodu i północnego wschodu, który przyniesie mróz zwłaszcza wieczorem i nocą.
Pogoda. Kontynuacja chłodnej aury
W wyniku spływu kolejnej porcji chłodnego powietrza w pierwszej połowie nowego tygodnia pojawią się ujemne temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i po zachodzie słońca. Wyżowa pogoda będzie sprzyjała większym rozpogodzeniom, co może potęgować spadki temperatury.
Początkowo w poniedziałek nie będzie to jeszcze aż tak odczuwalne, bo temperatury wyniosą zwykle 0-2 st. C, jednak już we wtorek poza zachodnią Polską wyniosą one -1/-3 st. C. Najmocniejszego mrozu należy spodziewać się naturalnie podczas nocy, gdzie na nizinach ochłodzi się nawet do -8/-10 st. C. W górach spadki te dojść mogą do -15 stopni.
Zobacz też: Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo
Kontynuacja takiego wariantu pogody spodziewana jest także w środę i czwartek. Za dnia nad większością kraju utrzyma się delikatny mróz w zakresie -2/-5 st. C, natomiast nocami termometry pokażą do -10 st. C. Osoby wrażliwe na zmiany w pogodzie muszą zmierzyć się z dużym wzrostem ciśnienia. Barometry mogą pokazać nawet 1035-1040 hPa.
Długa przerwa od opadów
Z uwagi na silną blokadę wyżową modele przewidują niewielką ilość opadów. Przelotny śnieg może zdarzyć się głównie w poniedziałek i we wtorek od południowego wschodu w kierunku południa. Będzie go jednak niewiele. W pozostałych regionach opadów możemy nie doświadczyć go nawet do końca tygodnia.
Autorem tekstu jest @meteo.rep z MeteoReporter.pl