Trwa ładowanie...

Pogoda. Prognoza na niedzielę: przewaga ciepła i słońca

W sobotę większość Polski była skąpana w słońcu. Jedynie na wschodzie i północnym wschodzie snuły się chmury i mgły. Mróz utrzymał się tylko wysoko w górach. Poza tym słupki rtęci zdecydowanie przekroczyły 0 st. C., a na zachodzie sięgnęły aż 13 st. C.! Bardzo podobnie zapowiada się niedziela.
Share
Pogoda. Wyże rosną w siłę
Pogoda. Wyże rosną w siłęŹródło: Pixabay
d48msuq

Adwekcja wyjątkowo ciepłego powietrza do wielu krajów Europy jest coraz bardziej zauważalna. Umożliwia ją położenie niżu nad Islandią oraz wyżu nad Bałkanami. W ten sposób prosto z południa, do większości państw napływa rozgrzana masa powietrza. Oprócz wysokiej temperatury nie brakuje również słońca. W nadchodzących dniach wyże już całkowicie zdominują pogodę w Europie, co oznacza, że wciąż będzie pogodnie i zrobi się na tyle ciepło, iż lokalnie mogą paść historyczne rekordy ciepła dla lutego!

Na ogół słonecznie, ale będą wyjątki

W niedzielę na przeważającym obszarze kraju szykuje się fantastyczna aura, z niewielkim zachmurzeniem, bez opadów i ze świecącym słońcem. Nieco więcej chmur może pojawić się na Wyżynie Śląskiej, w południowych powiatach Podkarpacia, jak i na północnym wschodzie. Co więcej, ranek gdzieniegdzie przyniesie zamglenia i mgły, które mogą być gęste, ograniczając widzialność poniżej 200-300 metrów, przede wszystkim w dolinie Wisły.

d48msuq

W Polsce zachodniej, jak i miejscami w woj. śląskim i małopolskim, termometry w niedzielę osiągną i przekroczą 10 st. C., osiągając przy zachodniej granicy aż 13-14 st. C.! Zdecydowanie chłodniej będzie na wschodzie i północnym wschodzie, gdzie w niektórych miejscach temperatura zatrzyma się na 3-6 st. C. W rejonach podgórskich wiać ma trochę silniejszy wiatr fenowy, osiągający w porywach do 40-60 km/h, a w nocy z niedzieli na poniedziałek w Bieszczadach 65 km/h.

Początek tygodnia z postępującym ociepleniem

Na początku tygodnia Polska pozostanie pod wpływem potężnych układów wysokiego ciśnienia, zatem nie grożą nam żadne opady. Jedynie nocne i poranne mgły mogą przynosić trochę wilgoci. Najwięcej będzie ich na wschodzie i północy. I jednocześnie tam jest dość spore prawdopodobieństwo, że również w dzień punktowo utrzyma się nieco większe zachmurzenie. Tymczasem na zachodzie i południowym zachodzie, zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek, spodziewamy się praktycznie bezchmurnego nieba.

Od Pomorza Gdańskiego i Mazur po Roztocze temperatura do wtorku na pewno nie osiągnie 10 st. C., a na północnym wschodzie będzie miała problem z przekroczeniem 5 st. C. Zupełnie inaczej wyglądać ma sytuacja w głębi kraju, gdzie dwucyfrowych wartości nie zabraknie. W poniedziałek najwyższej temperatury oczekujemy na Pogórzu – lokalnie do 14-15 st. C., natomiast we wtorek na zachodzie oraz południowym zachodzie – 15-16 st. C., zaś na Przedgórzu Sudeckim aż 17 st. C.!

d48msuq

Arkadiusz Płachta

Pogoda długoterminowa z IMGW. Wiosnę przegoni siarczysty mróz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48msuq

Podziel się opinią

Share
d48msuq
d48msuq