Trwa ładowanie...
d48g900

Pogoda. Prawdziwe babie lato już za zakrętem

Prognozy na przyszły tydzień napawają optymizmem. Po wielu dniach zimnej i deszczowej pogody nad Polską dojdzie do znacznego ocieplenia. Jest nawet szansa na 20 st.C. Babie lato coraz bliżej Polski!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Czeka nas prawdziwe babie lato
Pogoda. Czeka nas prawdziwe babie lato (Pixabay)
d48g900

Wyże zaczynają pojawiać się w europejskiej części Rosji aż po Ural. Trzeba przyznać, że tak potężne układy wyżowe nad środkową i wschodnią częścią kontynentu o tej porze roku nie należą do częstych. To oznacza zbliżanie się do Polski słonecznej aury z wysoką temperaturą.

Pogoda. Ciśnienie w centrum wyżu nad Rosją wynosi 1030 hPa

Antycyklon będzie wędrował w kierunku wschodnim, przynosząc także w Polsce stabilną pogodę pełną słońca już w przyszłym tygodniu. Z powodu zaniku wiatru, na skutek oddziaływania układu wyżowego, liczmy się z mgłami. Dodatkowo antycyklon zbudowany jest z ciepłej masy powietrza, a takie układy zazwyczaj utrzymują się na swoim miejscu dość długo. Modele przewidują, że tak też będzie i tym razem co najmniej do końca tygodnia wyż pozostanie nad Rosją, blokując układy niżowe nad Atlantykiem, a więc przybędzie chwil ze słońcem.

d48g900

Pogoda. Słońce i wysokie ciśnienie w przyszłym tygodniu

Kolejne dni, od środy do niedzieli, zapowiadają się naprawdę świetnie. W środę przelotne opady deszczu spodziewane są jedynie w Sudetach, poza tym zachmurzenie małe i umiarkowane. Od czwartku już praktycznie samo słońce, co prawda na niebie będą pojawiać się chmury kłębiaste, ale tylko dla ozdoby. Deszczu z nich z pewnością nie będzie.

Ciśnienie może być jednak stosunkowo wysokie.

W środę i czwartek na północnym wschodzie naszego kraju od Warmii po Podlasie barometry pokażą 1030-1035 hPa. Z kolei od Pomorza Zachodniego i Wielkopolski, centrum po Podkarpacie utrzyma się izobara 1030 hPa, najniższe ciśnienie na południowym zachodzie 1025 hPa. Z racji wyższego ciśnienia mogą pojawić się dolegliwości bólowe, zwłaszcza w regionach północnych. Ciśnienie zacznie się obniżać od piątku, ale to nie oznacza końca dobrej pogody, bo weekend zapowiada się słoneczny i bez kropli deszczu.

d48g900

Pogoda. Wraca ciepło?

Do środy 21 października nad Polską utrzymywać się będą dni z przewagą umiarkowanego i dużego zachmurzenia. Napływ chłodniejszych mas zakończy się w połowie tygodnia. Czeka nas adwekcja ciepłych mas powietrza z południa Europy.

Nadchodzące dni, od najbliższego czwartku, zapowiadają się dość ciepłe, w szczególności na Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach, w centrum, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. W tych regionach słupki rtęci będą pokazywać wartości w granicach 17-20 stopni. Nieco chłodniej ma być na Warmii, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu początkowo do czwartku od 10 do 12 stopni, jednak pod koniec tygodnia we wschodniej i północno-wschodniej części kraju około 18-20 st.C.

Do czwartku nie powinniśmy jeszcze zbytnio obawiać się przymrozków, nawet tych przygruntowych. Weekendowe noce przyniosą minimalne wartości na poziomie 6-8 stopni, z kolei na zachodzie, na Pomorzu oraz w centrum będzie to przeważnie 9-12 stopni. Weekend, 24-25 października przyniesie ocieplenie do 18-20 st.C w pasie województw zachodnich i południowych. Dodatkowo poranki w weekend przyniosą 2-4 st.C.

Tomasz Leszczyński - autor bloga Pogoda w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48g900

Podziel się opinią

Share
d48g900
d48g900