Trwa ładowanie...
d1xn7dh

Pogoda. Nadchodzi zima. Fala zimna z północy i gigantyczne śnieżyce

Wygląda na to, że przed nami atak zimy w całej Polsce. Już w najbliższą niedzielę, a także w nocy z poniedziałku na wtorek (30 listopada/1 grudnia) pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu, dzięki którym być może pojawią się białe krajobrazy.
Share
Pogoda. Zima w natarciu. Śnieg prawie w całym kraju
Pogoda. Zima w natarciu. Śnieg prawie w całym krajuŹródło: Pixabay
d1xn7dh

Pierwsza połowa przyszłego tygodnia może być zimniejsza, z nocnymi ujemnymi wartościami na termometrach. W ciągu dnia odnotujemy około zera stopni lub nieco powyżej. Jeszcze tylko najbliższa środa i czwartek przyniosą przewagę pogodnego nieba. W piątek i podczas weekendu chmur będzie sporo. Pojawią się też opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Pogoda. Zimne powietrze spłynie do Polski. Idzie zima?

Wyjątkowo mroźne powietrze znad Skandynawii napłynie za sprawą potężnego wyżu, który w weekend powstanie nad Atlantykiem i znajdzie się nad Irlandią. Jednocześnie nad Skandynawią i północno-zachodnią Rosją utkną układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Od sobotniego wieczoru 28 listopada z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczał się będzie chłodny front związany z zatoką niżową znad Litwy.

d1xn7dh

Dzięki wędrówce niżu spłynie kolejna fala arktycznego powietrza z północy. Jednak coraz potężniejsze niże nad północnym Atlantykiem, zasilane zimnym powietrzem znad Grenlandii, już we wtorek zaczną spychać wyż na południowy wschód, co będzie zapowiedzią kolejnych zmian. Często przez Polskę będą przechodzić niże zasobne w ogromne ilości wody. Z racji niskich temperatur będą to opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Jarosław Kaczyński się doigrał. Cezary Tomczyk: dziś zawiadomienie do prokuratury

Niedziela i poniedziałek (29-30 listopada) rozpocznie się zimowo. Od samego rana w wielu regionach będzie się chmurzyć i popada deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Taki typ pogody będzie nam towarzyszył przez cały dzień, dlatego na drogach może być ślisko. Po południu więcej przejaśnień jedynie na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.

d1xn7dh

Pogoda. Śnieżny front w natarciu. Zrobi się biało

Nocą z poniedziałku na wtorek śnieg będzie padał w wielu regionach na wschodzie, południu oraz w centrum, dlatego tu krajobrazy zmienią się z jesiennego na zimowy. We wtorek do południa umiarkowane opady śniegu będą występować na Pomorzu Zachodnim. Nieco słabiej sypnie puchem w Beskidzie Śląskim, Małopolsce, na Podkarpaciu, Suwalszczyźnie, Podlasiu i Mazowszu.

Nad resztą Polski pod koniec dnia nastąpi wzrost zachmurzenia i również spadnie do 5 cm śniegu. Będzie to nowy front, który w środę przyniesie śnieżyce w Tatrach. Tu spodziewamy się opadów śniegu do 40 cm w ciągu doby.

Pogoda. Nawet -10 st. C

Poniedziałek i wtorek (30 listopada - 1 grudnia) będą już zimne. W wielu regionach na wschodzie i południu w ciągu dnia odnotujemy około 0-1 st. C. Nocami w pasie od Podlasia przez Warmię i Suwalszczyznę nawet -7 st. C. W pasie od Mazowsza, przez Ziemię Łódzką, Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Ziemię Lubuską do -5 st. C. Na Nizinie Szczecińskiej i Pomorzu Zachodnim do -3 st. C.

d1xn7dh

Jeszcze zimniej ma być w regionach podgórskich i na Podhalu. Będzie to jednocześnie zapowiedź bardzo zimnej pierwszej dekady grudnia. Wszystko wskazuje na to, że fala zimna z północy utrzyma się. Kierowcy powinni jak najszybciej zmienić opony z letnich na zimowe. Na przeważającym obszarze Polski początek grudnia będzie przynosić bardzo trudne warunki na drogach.

Tomasz Leszczyński, autor bloga Pogoda w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xn7dh

Podziel się opinią

Share
d1xn7dh
d1xn7dh