Trwa ładowanie...
d4lsnt9

Pogoda na weekend. Piątek zróżnicowany. Kolejne dni przyniosą zmiany

W czwartek nie mogliśmy narzekać na nudę w pogodzie. Podczas gdy na północy chmurzyło się, czasami przelotnie padał deszcz, wiał silny wiatr, a temperatura kształtowała się w okolicach 18-20 st. C, to na południu często pokazywało się słońce i było dużo cieplej, nawet powyżej 25 st. C. Bardzo podobny typ pogody czeka nas w piątek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Gorący weekend. W niedzielę nawet 31 st. C
Pogoda. Gorący weekend. W niedzielę nawet 31 st. C (PAP)
d4lsnt9

Piątek na całym zachodzie, południu oraz w centrum przyniesie sporo słońca i żadnych szans na opady. Zupełnie inna sytuacja czeka mieszkańców północnej i północno-wschodniej Polski, gdzie chmur na niebie będzie więcej, a na Podlasiu, Mazurach, Warmii oraz w woj. pomorskim od czasu do czasu popada przelotny deszcz. Być może w rejonie Suwałk pojawi się burza, ale słaba.

Temperatura będzie uzależniona od pogody – w regionach z największym zachmurzeniem, czyli od Wybrzeża po Podlasie, słupki rtęci nie przekroczą 18-20 st. C, a na pozostałym obszarze kraju, dzięki większemu usłonecznieniu, spodziewamy się 23-27 st. C.

Wiatr tylko na północy jeszcze silniejszy, w porywach do 50-60 km/h. W pozostałej części kraju osłabnie do umiarkowanego.

d4lsnt9

Pogoda. Weekend cieplejszy

Pogoda na weekend nie wygląda źle. Szczególnie przyjemnie zapowiada się sobota, która tylko od Mazur po Roztocze przyniesie nieco więcej chmur i punktowego, niewielkiego deszczu. W innych regionach przez cały dzień pogodnie, bez opadów czy burz.

Tak dobrze nie będzie już w niedzielę. Wszystko przez chłodny front atmosferyczny, jaki wkroczy po południu do zachodnich województw, a w nocy rozprzestrzeni się na wschód. Spodziewamy się, że uformują się na nim liczne, przelotne opady deszczu oraz burze. Niektórym burzom mają towarzyszyć nawalne opady, punktowo nawet do 30-40 mm, wichury do 80-90 km/h, jak i grad.

Temperatura systematycznie ma rosnąć. W sobotę będzie od 20-22 st. C. w Karpatach, na Podlasiu i nad morzem. Do 26-29 st. C. na zachodzie i południowym zachodzie. W niedzielę od 22-25 st. C. na krańcach wschodnich, do nawet 31 st. C w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

d4lsnt9

Pogoda. Początek tygodnia z kolejnymi opadami i burzami

W przeciwieństwie do poprzednich frontów, które przechodziły przez Polskę szybko, ten najbliższy prawdopodobnie pozostanie z nami dłużej. Co więcej, istnieje spora szansa na to, że dojdzie na nim do zafalowania, a nawet utworzenia się płytkiego niżu.

Wiązałoby się to z intensyfikacją zjawisk atmosferycznych, a zwłaszcza z wystąpieniem w części kraju mocniejszych opadów deszczu i burz, szczególnie w pasie od południowego zachodu po północny wschód kraju.

Warto jednak pamiętać, że prognozy dotyczące takich zafalowań na froncie są zawsze bardzo dynamiczne i mogą ulegać zmianom w kolejnych aktualizacjach modeli.

Arkadiusz Płachta, bloger pogodowy

d4lsnt9

Podziel się opinią

Share

d4lsnt9

d4lsnt9