Pogoda na urlop, czyli jak zaplanować udane wakacje?
Większość turystów przed ustaleniem terminu urlopu sprawdza tzw. długoterminowe prognozy pogody. Ich celem jest wskazanie, jaka może być pogoda w danym okresie czasu, z uwzględnieniem aktualnie znanych uwarunkowań.
Jak to zwykle z prognozami pogody bywa, "przepowiadanie" aury panującej na zewnątrz nie zawsze się sprawdza. Mimo tego, że obecnie do dyspozycji mamy najnowsze osiągnięcia technologiczne oraz superkomputery, które znacząco ułatwiają prognozowanie pogody, ta w dalszym ciągu nas zaskakuje – i to nie zawsze pozytywnie! Dlaczego tak jest i jak bez względu na prognozy zaplanować udany urlop? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Prognozowanie pogody na co dzień i w czasie urlopu
Na co dzień pogodę sprawdzamy głównie w celach informacyjnych. Zależy nam na tym, aby wiedzieć, czy w ciągu dnia możemy spodziewać się zmiany pogody, jak mamy się ubrać oraz czy zabrać ze sobą parasol. I co ciekawe, krótkoterminowe prognozy pogody zazwyczaj okazują się zadziwiająco trafne – często udaje się im przewidzieć opady deszczu z dokładnością co do godziny! W związku z tym, wielu z nas im ufa oraz wykorzystuje nie tylko w celu planowania codziennych aktywności, lecz także urlopu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagrał moment ataku orki. Podpłynęła i wyrwała ster z łodzi
Wyjazdy zazwyczaj planuje się z większym wyprzedzeniem. Przeciętny turysta zaczyna myśleć o urlopie na ok. 2-3 miesiące zanim na niego wyruszy. Jedną z pierwszych rzeczy, tuż po wyborze miejsca, w którym tym razem zawitamy, jest sprawdzenie prognozy pogody w danym okresie czasu.
W tym celu wykorzystujemy tzw. długoterminowe prognozy pogody, których nie należy jednak obdarzać takim zaufaniem, co prognoz na najbliższe dni. W wielu przypadkach okazują się bowiem zawodne. Dlaczego się tak dzieje i pomimo ogromnego rozwoju technologicznego i nowoczesnych narzędzi nadal ludzkość nie opanowała przewidywania pogody?
Niebezpieczeństwa prognozowania. Dlaczego pogoda nas zawodzi?
Prognozy pogody są dziś wykonywane przez komputery. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się już w latach 90-tych XX w. i na dobre odmieniły pracę meteorologów i życie zwykłych ludzi. Mimo tego, że dane pogodowe dostarczane ze stacji meteorologicznych są dziś analizowane przez superkomputery z ogromną mocą obliczeniową i poddawane kontroli przez ludzi czuwających nad całym procesem prognozowania, długoterminowe prognozy pogody nadal nas zawodzą.
Zawodność prognoz pogody, zwłaszcza w wydaniu długoterminowym, wynika z tzw. "efektu motyla". Superkomputery wyliczają prognozę na podstawie danych wyjściowych aktualnych na chwilę obecną. Im dalej muszą przewidywać pogodę, tym większe ryzyko, że pojawią się nowe, nieprzewidziane uwarunkowania, które całkowicie zmienią prognozy.
Im odleglejszy termin, dla którego ustalana jest prognoza, tym większe ryzyko, że po drodze coś pójdzie nie tak. Już samo pojawienie się niewielkiego niżu, którego nie uwzględnił komputer w swoich wyliczeniach, może całkowicie zmienić pogodę nie tylko w danej miejscowości, ale także w całym kraju, na kontynencie, a nawet na świecie!
Jak zaplanować udany urlop bez względu na pogodę?
Jak widać, pogody nie tylko nie sposób kontrolować, lecz także nie zawsze udaje się ją przewidzieć. Mając tego świadomość, prognozy pogody warto traktować jedynie jako wskazówkę, lecz raczej nie uzależniać od nich swoich wakacyjnych planów. Przy organizacji wyjazdu kierujmy się bardziej osobistymi preferencjami oraz wybierzmy miejsce, w którym bez względu na pogodę i tak spędzimy udany urlop. Jak znaleźć zakwaterowanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w piękną, słoneczną pogodę, jak i w deszczowy, chłodny dzień?
W jego wyszukaniu i rezerwacji pomoże Nocowanie, największy polski portal turystyczny, na którym dostępne jest zakwaterowanie na miarę potrzeb i budżetu każdego turysty. Osoby, które chcą być pewne, że spędzą udany urlop bez względu na aurę panującą na zewnątrz, powinny skupić się głównie na obiektach noclegowych z atrakcjami na miejscu.
Świetnym wyborem będą np. apartamenty, w których na turystów czeka m. in. tv, wifi, kuchnia, a niekiedy także klimatyzacja, jacuzzi, gry planszowe i inne rozrywki. Dobrym wyborem będzie także gospodarstwo agroturystyczne, którego właściciele zatroszczą się o komfort swoich gości bez względu na pogodę. Zatrzymując się natomiast w hotelu, do naszej dyspozycji będzie m. in. kryty basen i restauracja, a w wybranych obiektach także siłownia, strefa wellness & SPA i szereg innych atrakcji.