Trwa ładowanie...

Pogoda długoterminowa na zimę 2020. Pierwszy atak już w październiku

Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania amerykańskich, europejskich i chińskich modeli komputerowych, aby przekonać się z różnych źródeł, co może nas czekać. Okazuje się, że jak mało kiedy prognozy są nadzwyczaj zbieżne. Wiele wskazuje na to, że czeka nas ciepła zima, która rozpocznie się już w październiku.

Share
Pogoda długoterminowa na zimę 2020. Pierwszy atak już w październiku
Źródło: Pixabay
d1za04n

Za nami jest aż sześć łagodnych zim, część ciepłych lub wyjątkowo ciepłych. Ostatnia sroga zima miała miejsce na przełomie 2012 i 2013 roku. Kolejna jest już tylko kwestią czasu, ale czy nadejdzie ona już za kilka tygodni, a może dopiero za rok?

Pogoda długoterminowa. Atak zimy w październiku? Czy grozi nam wczesna zima?

Wedle prognoz długoterminowych październik w pierwszej połowie powinien być raczej ciepły i słoneczny. Możliwe są dłuższe okresy utrzymywania się układów wysokiego ciśnienia. Maksymalna temperatura może sięgać nawet 17-20 stopni Celsjusza. Jednak amerykańskie i brytyjskie służby metrologiczne są zgodne, że to właśnie październik w Europie Środkowej przyniesie nagłe załamanie pogody.

Na połowę lub koniec miesiąca prognozowane są fale zimnego, arktycznego powietrza z północy i pierwsze znaczące opady śniegu. Słupki rtęci spadną do nawet 0-3 st. C w dzień, a nocami regularny może wystąpić mróz nawet do -5 st.C, co w październiku jest rzadkością.

d1za04n

Prognoza długoterminowa na jesień

Choć listopad do miesięcy zimowych jeszcze się nie zalicza, to jednak w tym sezonie może trochę zimy nam przynieść, podobnie jak w poprzednich latach. Na nizinach spodziewamy się pierwszego w tym sezonie śniegu. Nie spadnie go jednak dużo, a na pewno znacznie mniej niż w górach.

Jednak żadna z prognoz nie wskazuje na to, aby listopad miał nam przynieść prawdziwą zimę, taką z dużymi ilościami śniegu i tęgim mrozem. Będzie za to jeszcze kilka naprawdę ciepłych dni, z temperaturą sięgającą nawet powyżej 15 stopni. Możemy więc liczyć na naprawdę późne babie lato.

Pogoda długoterminowa na podstawie prognoz amerykańskich

Meteorologiczna zima rozpoczyna się na początku grudnia, a zakończy pod koniec lutego. To właśnie ten okres interesuje nas najbardziej. Najpopularniejsze prognozy amerykańskie wieszczą, że będzie to zima łagodna, można też zaryzykować stwierdzenie, że nawet bardzo łagodna.

Średnia 3-miesięczna temperatura powietrza ma oscylować w całej Polsce między 2 a 3 st. C powyżej normy z wielolecia. Nasz kraj miałby się znaleźć w samym epicentrum tego nietypowego, jak na zimę, ciepła. Kilka ostatnich sezonów zimowych zdążyło nas przyzwyczaić do łagodnych temperatur.

d1za04n

Łagodną zimę faworyzują także inne światowe modele prognostyczne. Ten europejski, należący do Brytyjczyków, wskazuje, że temperatury w Polsce będą powyżej normy (ciepła zima) na 60-70 procent. W przypadku temperatury w normie (normalna zima) i poniżej normy (mroźna zima) jest to zaledwie nie więcej niż 20 procent.

Pogoda długoterminowa. Zimę przyniesie nam wyż rosyjski?

Warto jednak już teraz zaznaczyć, że jeśli pod koniec listopada utworzyłby się wyż rosyjski, to sprowadzi on do Polski zimne powietrze znad Syberii. W konsekwencji całkiem realny wydaje się atak zimy na 2-3 tygodnie z trzaskającym mrozem do -20 st. C, a nawet silnymi opadami śniegu do 20-40 cm na nizinach. W górach sezon narciarski przy takim rozmieszczeniu ośrodków barycznych nad Europą rozpocząłby się wcześniej.

Tomasz Leszczyński

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1za04n

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1za04n
d1za04n