Trwa ładowanie...
pogoda
Arkadiusz Płachta
12 kwietnia 2021, 15:21

Niebawem znów może spaść śnieg. Czy to coś normalnego?

Za kilkadziesiąt godzin w Polsce ponownie będziemy mieli do czynienia z wyraźnym ochłodzeniem. Może być ono na tyle głębokie, że pojawi się śnieg z deszczem i śnieg! Czy o tej porze, szczególnie w dobie ocieplenia klimatu, takie zjawiska w naszym kraju są normalne, czy rzeczywiście jest to pewna anomalia, jak się często pisze?

Pogoda już nieraz zaskakiwała śniegiem w maju, dlatego opady w kwietniu, to żadna anomaliaPogoda już nieraz zaskakiwała śniegiem w maju, dlatego opady w kwietniu, to żadna anomaliaŹródło: PAP, fot: GRZEGORZ MOMOT
d2yudy5
d2yudy5

Mimo, że kwiecień uważany jest już za miesiąc iście wiosenny, to jak mówi przysłowie, często przeplata trochę zimy, i lata. W tym miesiącu niemalże każdego roku mamy do czynienia z opadami śniegu i śniegu z deszczem na nizinach. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa z pokrywą śnieżną, która na nizinach w kwietniu tworzy się średnio raz na kilka lat, a w górach i u ich podnóża właściwie każdego roku, więc nie jest to anomalia. Ostatniego dużego ataku zimy w kwietniu doświadczyliśmy 4 lata temu.

Potężne opady śniegu wystąpiły wówczas na obszarze województwa śląskiego, częściowo małopolskiego i świętokrzyskiego. Przyniosła je obszerna strefa opadów z południa. Totalnie sparaliżowana została wtedy Częstochowa, gdzie spadło 34 cm mokrego śniegu, co było najwyższą pokrywą śnieżną w tym mieście w kwietniu w historii. Następnie śnieżyce przeniosły się na południe – w Zakopanem nasypało blisko pół metra śniegu, w Tatrach prawie 100 cm, a biało zrobiło się też w Krakowie, Katowicach czy Bielsku-Białej.

Inny kwietniowy atak śnieżyc miał miejsce na początku tego miesiąca w 2013 i 1996 roku. Ten pierwszy obfite śnieżyce przyniósł w święta. Przykładowo, w Warszawie przełożyły się one aż na 22-centymetrową pokrywę śnieżną. Tymczasem śnieżyca z 1996 roku, jak to często bywa, najbardziej dała się we znaki na południu kraju, gdzie nagłe, długotrwałe opady spowodowały paraliż. W Zakopanem maksymalna grubość pokrywy śnieżnej wyniosła wtedy 50 cm, na Pogórzu od 25 cm do 45 cm, zaś w Krakowie 22 cm.

Śnieżyce możliwe są nawet w maju

Śnieg potrafi padać nie tylko w kwietniu, ale i w maju. Nie trzeba szukać daleko – w zeszłym roku, kiedy mieliśmy wyjątkowo zimny maj, opady śniegu przetaczały się nad Mazurami. 12.05 w Kętrzynie leżało aż 8 cm mokrego śniegu, zaś w Mikołajkach 4 cm. Jeszcze większy majowy atak zimy wystąpił 3.05.2011, kiedy sparaliżowana została południowo-zachodnia Polska. 10 cm śniegu spadło wówczas na Jelenią Górę, 8 cm na Częstochowę, 5 cm na Legnicę, a opady śniegu notowano m. in. w Krakowie oraz Warszawie.

d2yudy5

Atak zimy z maja był tym bardziej dotkliwy, że największe opady śniegu przyniósł na obszarach, które zwykle są najcieplejsze i gdzie śniegu jest najmniej. Co więcej, nadszedł on po wielu wiosennych dniach w marcu i kwietniu, kiedy przyroda była już bardzo rozwinięta. Warto przy tym zaznaczyć, że po wielkich śnieżycach z 3 maja, kolejnego dnia padł rekord temperatury minimalnej dla tego miesiąca. W Toruniu o świcie słupek rtęci spadł bowiem aż do -7,2 st. C, bijąc poprzedni rekord z 1953 roku z Lęborka o niecały 1 st. C.

Arkadiusz Płachta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yudy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yudy5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj