Na Antarktydzie ekstremalny chłód, w Azji i Afryce padają rekordy ciepła
Koniec września i początek tegorocznego października przynosi ekstremalne temperatury na dwóch odległych krańcach świata. Podczas gdy na Antarktydzie chłód osiąga niemal rekordowy wartości, to w niektórych krajach Azji i Afryki takiego gorąca w październiku jeszcze nie było.
Początek października przyniósł w tym roku ekstremalną wręcz amplitudę temperatury na świecie. Na Antarktydzie, która jest najzimniejszym miejscem na Ziemi temperatura kilka dni temu obniżyła się do -79.4 st. C, a tymczasem w Iranie odnotowano rekordowe dla tego miesiąca +46 st. C. Różnica temperatury na świecie wyniosła więc aż 125.4 st. C.
Ostatnie półrocze na Antarktydzie najzimniejsze w historii
Chłód, który opanował Antarktydę robi wrażenie, nawet jak na najzimniejsze miejsce na Ziemi. 30 września na stacji Wostok temperatura obniżyła się do -79.4 st. C. Do całkowitego rekordu zimna na świecie zabrakło jednak sporo, bo ten wynosi -89.2 st. C i pochodzi z 21 lipca 1983 roku. Zadziwiające jest jednak zupełnie co innego, a mianowicie średnia temperatura w okresie kwiecień-wrzesień 2021, który obejmuje miesiące zimowe na biegunie południowym.
Według informacji potwierdzonych przez Globalne Biuro Modelowania i Asymilacji NASA, we wspomnianym półroczu średnia temperatura na stacji Wostok wyniosła -61.1 st. C i była najniższa w historii pomiarów. Poprzednie tak zimne półrocze miało miejsce w 1976 roku.
Zobacz też: Pedofilia w Kościele. Polska pójdzie w ślady Francji? Ks. prof. Kobyliński: Czas przebudzić się ze snu
Przyczyny niezwykle mroźnej zimy na Antarktydzie upatruje się w stratosferycznym wirze polarnym, który w tym roku jest wyjątkowo silny i zablokował bardzo zimne masy powietrza nad biegunem południowym.
Rekordy ciepła w Azji i Afryce
W tym samym czasie na półkuli północnej padają październikowe rekordy cierpła. Do takich sytuacji doszło w kilku krajach Azji i Afryki. Jednym z przykładów jest Iran, gdzie parę dni temu odnotowano +46 st. C. Rekordowy wynik rzędu +43.5 st. C osiągnęło też Maroko. Niezwykły gorąc opanował również Chiny, gdzie odnotowano +38.9 st. C, ale ta wartość w następnych dniach może zostać poprawiona, gdyż nad południe Państwa Środka zmierza kolejna fala niezwykle gorącego powietrza.