Jak zmieniają się Tatry na przestrzeni pór roku? Kiedy jest najlepszy czas na urlop?
Tatry to jeden z najpopularniejszych turystycznych regionów w Polsce. Jest chętnie odwiedzany przez cały rok, w szczególności w sezonie letnim i zimowym. Na jego terenie zaobserwować możemy specyficzny klimat, który charakteryzuje się stałymi cechami pogody, w zależności od aktualnie obowiązującej pory roku. Warto poznać te zależności, aby wiedzieć, kiedy przypada najlepszy czas na urlop w Tatrach, uprawianie turystyki górskiej, obcowanie z dziką, tatrzańską przyrodą, a także oddawanie się do woli białemu szaleństwu. Sprawdźmy, jakie możliwości ku temu stwarzają Tatry w zimie, wiosną, latem oraz jesienią!
Skrajne pory roku w Tatrach. Zima kontra lato
Zima to czas, który większości turystów najbardziej kojarzy się z wypoczynkiem w górskich regionach Polski. Tym zdecydowanie najchętniej odwiedzanym przez nich są Tatry – najwyższe góry w naszym kraju, które jako jedyne wykazują cechy alpejskie. W związku z tym, w okolicach Zakopanego w sezonie zimowym chętnie i licznie meldują się miłośnicy sportów zimowych przekonani, że polskie góry zapewnią im równie dobre warunki do jazdy na nartach, co zagraniczne kurorty.
Najkorzystniejszym miesiącem do uprawiania turystyki zimowej w Tatrach jest styczeń. W tym czasie w regionie panują niskie temperatury, które są odczuwalne zarówno w wyższych partiach gór, jak i na niższych wysokościach. Wraz z obfitą, naturalną pokrywą śnieżną zapewniają świetne warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych. Najgorszym miesiącem jest natomiast marzec, kiedy pod wpływem niżu atlantyckiego w Tatrach obserwuje się zwykle obfite opady śniegu, które wraz z zagrożeniem lawinowym w marcu oraz kwietniu nie stwarzają dobrych warunków dla miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kryzys Kościoła. Terlikowski: dobra nowina to nie pałka prawka
W sezonie letnim w Tatrach panują doskonałe warunki dla miłośników turystyki pieszej. Turyści najchętniej odwiedzają ten region zwłaszcza w lipcu, kiedy jest pogodnie, ciepło, a intensywne opady deszczu zdarzają się raczej sporadycznie. Co ciekawe, w tak upalnym miesiącu jak sierpień, zdarzyć się mogą opady śniegu. Lipiec i sierpień to dwa miesiące w roku, w których zaobserwować można największe natężenie ruchu turystycznego, widoczne zwłaszcza na najpopularniejszych szlakach. Oblegane są także obiekty noclegowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza podhalańskie miejscowości takie, jak m. in. Zakopane, Chochołów, Murzasichle oraz Małe Ciche noclegi – Nocowanie.pl poleca rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wiosna i jesień w Tatrach. Warunki poza sezonem turystycznym
Wiosna w Tatrach trwa dość krótko. W wyższych partiach gór w marcu i kwietniu nadal leży śnieg, często występują burze, charakterystyczna jest także mgła oraz duże zachmurzenie. Jako ciekawostkę warto podać, że w wiosennych miesiącach w Tatrach występuje najmniej pogodnych dni w całym roku. Jedną z atrakcji przyrodniczych charakterystycznych dla tatrzańskiej wiosny są natomiast krokusy. Okres ich kwitnienia przypada na przełom marca i kwietnia. Aby zobaczyć ukwiecone, fioletowe pola krokusów, należy wybrać się w tym czasie np. do Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej lub na Polanę Kalatówki. Niesamowite wrażenia gwarantowane!
Najstabilniejsze warunki pogodowe panują natomiast w Tatrach jesienią, a konkretnie w październiku. To miesiąc charakteryzujący się sporą liczbą bezchmurnych dni, które idealnie nadają się na piesze wycieczki. Z ich organizacją warto się jednak pospieszyć, gdyż zima w Tatrach zaczyna się zwykle wcześniej niż w pozostałych regionach Polski – pierwszy śnieg zazwyczaj spada tu już w listopadzie. Mimo tego, że może być go niewiele, zazwyczaj towarzyszy mu także oblodzenie oraz niestabilne warunki pogodowe, które wywołują napływające do Polski niże. Wybierając się w Tatry jesienią, warto mieć także świadomość, że dnie stają się coraz krótsze i wcześniej zapada zmrok, co trzeba mieć na uwadze, planując dłuższe wędrówki.
Bez względu na to, kiedy zdecydujemy się odwiedzić najwyższe góry w Polsce, powinniśmy zawsze pamiętać, aby przed wyruszeniem na wycieczkę zawsze sprawdzić aktualną prognozę pogody, ostrzeżenia oraz komunikaty TOPR. To klucz do bezpiecznego i odpowiedzialnego przebywania w górach oraz czerpania maksimum przyjemności z obcowania z piękną, ale także i nieprzewidywalną naturą.