Trwa ładowanie...

Islandia. Pojawił się nowy krater wulkaniczny. Gęsty dym zakrywa okolice

W okolicach erupcji islandzkiego wulkanu Fagradalsfjall, do której doszło w marcu tego roku, powstał bardzo aktywny krater wulkaniczny, tworzący nowe ognisko lawy i kłęby toksycznego dymu.

Wulkan w Islandii (zdjęcie ilustracyjne) Wulkan w Islandii (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Getty Images
d4km0t8
d4km0t8

19 marca 2021 r. w południowo-zachodniej części Islandii na terenie systemu wulkanicznego Krýsuvík-Trölladyngja doszło do rozwoju nowego wulkanu o nazwie Fagradalsfjall, którego erupcja nieustanie trwa do dziś, nie zwiastując końca. Aktualnie obserwuje się zmienną fazę aktywności.

Islandia. Nowe źródło emisji lawy

Według aktualnie przekazywanych informacji przez islandzkich wulkanologów, świeżo otwarta szczelina powstała na wzgórzu Gónhóll, znajdującego się na południe od głównego źródła emisji lawy. Początkowe obserwacje prowadzone od 9 sierpnia przypuszczały, że może być to tylko kolejny otwór wentylacyjny.

Zobacz też: "Talibowie chodzili i bili ludzi". Kulisy wielkiej ewakuacji z Kabulu

W miniony poniedziałek z nowo powstałego otworu doszło do silnej erupcji lawy, która zapoczątkowała rozwój kolejnego stożka, niezależnego od głównego źródła erupcji.

d4km0t8

Zaciekawienie turystów. Służby ostrzegają

Nowo powstała strefa wulkaniczna jest bez wątpienia unikatowym miejscem turystycznym, który przyciąga wiele zainteresowanych osób.

Służby ostrzegają jednak przed oparami i toksycznymi gazami, które emitowane są zarówno z głównego źródła erupcji, pobocznych szczelin, a teraz także z nowo powstałego krateru.

Chcąc odwiedzić okolicę czynnej erupcji, należy ustawić się w przeciwnej pozycji do wiatru, aby uniknąć kontaktu z oparami. Ponadto wulkanolodzy zalecają obserwację z wyższych poziomów, takich jak wzgórza, ponieważ szkodliwe związki mogą zalegać w obniżeniach terenu.

d4km0t8

Aktualna aktywność głównego wulkanu Fagradalsfjall waha się od bardzo niskiej, co przekłada się jedynie na niewielką emisję gazów, aż do spektakularnych wybuchów lawy na kilkadziesiąt metrów. Średnio co dobę można zobaczyć intensywną erupcję lawy, która spływa w kierunku dolin.

Paweł Kyc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4km0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4km0t8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj