Huragan w tropikalnej części Atlantyku. Niebawem zagrozi USA
W piątek na wschód od Małych Antyli z cyklonu tropikalnego Elsa narodził się pierwszy w tym sezonie huragan. Dzieje się tak wtedy, kiedy stała prędkość wiatru w pobliżu oka formacji osiągnie co najmniej 120 km/h. Burza klasyfikowana jest obecnie do pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona i pomimo początku sezonu już bije rekordy.
Elsa jest piątym sztormem tropikalnym na Atlantyku w tegorocznym sezonie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby piąta burza pojawiła się tak wcześnie. Ostatnio najwcześniejszym cyklonem na literę "E" był Eduardo z 6 lipca 2020 roku. Świadczy to o aktywnym początku sezonu. W tym roku jak na razie dwie formacje dokonały uderzenia w stały ląd. Był to cyklon Claudette, który zaatakował Luizjanę 19 czerwca, oraz Danny, który wylądował w Karolinie Północnej kilka dni później. Były to jednak sztormy nieosiągające siły huraganu. W przypadku Elsy jest zupełnie inaczej.
Najpierw Karaiby, później USA
Huragan Elsa znajduje się na wschód od Małych Antyli w okolicach Barbadosu i przemieszcza się na zachód. Niebawem zacznie jednak coraz śmielej odbijać na północ, co oznacza, że zagrozi głównym wyspom Karaibów. Prędkość wiatru w pobliżu oka formacji przekracza 120 km/h, a w porywach nawet 150 km/h. Huraganowi towarzyszą wysokie fale sztormowe i potężne ulewy. W następnych dniach w niebezpieczeństwie znajdą się główne wyspy Karaibów. Najpierw Elsa przejdzie w pobliżu Dominikany, a następnie ruszy w kierunku Jamajki i Kuby, gdzie powinna dotrzeć na początku tygodnia.
W kolejnych dniach formacja przemieści się nad Zatokę Meksykańską, skąd w połowie przyszłego tygodnia dokona ataku na Stany Zjednoczone. Na chwilę obecną wydaje się, że najbardziej zagrożona jest Floryda. Temperatura morza na trasie przejścia burzy będzie sprzyjała jej dalszemu wzmacnianiu się, gdyż wyniesie ok. 27-29 st. C. Dość wysokie uskoki wiatru mogą jednak blokować dalszą intensyfikację huraganu.
Paweł Albertusiak, autor bloga Meteo Małopolska
Pogoda da popalić w wakacje. IMGW ostrzega przed groźnym latem