Trwa ładowanie...

Hiszpania zmaga się z potężnym żywiołem. Przez kraj przeszły tornada, a to nie koniec

Po anomalii termicznej w maju, gdy większość Europy drżała w okowach chłodu, przyszedł czas gorącej, letniej aury. Większość z nas cieszy się z gorących i słonecznych dni. Od kilku dni nad Europą pojawia się duży kontrast termiczny. W rezultacie nad Hiszpanią przechodzą ulewy, a nawet tornada!

Share
Hiszpania. Dwa tornada spowodowały liczne szkody. Ekstremalnych zjawisk będzie więcej
Hiszpania. Dwa tornada spowodowały liczne szkody. Ekstremalnych zjawisk będzie więcejŹródło: Pixabay
d1tchdw

W miniony weekend podróżujący autostradą A-23 w Teruel, w autonomicznej wspólnocie Aragonia w Hiszpanii mogli się przerazić. Na ruchliwej i często uczęszczanej drodze przeszło tornado. Podczas ekstremalnego zjawiska część osób patrzyła ze strachem na drogę tornada. Garstka osób uwieczniła tornado, nagrywając je telefonami.

Gwałtowna aura w Hiszpanii. Ulewy i tornada przechodzą przez Półwysep Iberyjski

Przez centralną część Hiszpanii przeszedł chłodny front atmosferyczny powodujący nagłą zmianę pogody. W regionie Aragonii spadło miejscami 70 litrów wody. Według wstępnych ustaleń zniszczonych zostało kilkanaście samochodów oraz nisko położone lokale usługowe i mieszkalne w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego.

d1tchdw

Trąba powietrzna spowodowała uszkodzenia pojazdów ze względu na kamienie, które najpierw unosiła z ziemi, a następnie powodowała ich opad. Strachu najedli się również kierowcy i pasażerowie. Pod wpływem siły wiatru auta zaczęły się obracać. Tornado powstało na wysokości Caude i przeszło przez peryferyjną część miasta. Zniszczeniu uległy słupy sieci energii elektrycznej.

Naoczni świadkowie powiedzieli, że widzieli kształtującą się kolumnę powietrza, która ze względu na dużą prędkość wyciągała cząsteczki kurzu z ziemi i wjeżdżała na autostradę Mudejar. Trąba powietrzna zmierzała jednak w kierunku El Pinar, wcześniej zawracając.

Niebezpieczna trąba powietrzna nad Malagą

W pobliżu Malagi przeszła druga trąba powietrzna. Rannych zostało co najmniej 10 osób, większość doznała obrażeń od pękających szyb. Uszkodzeniu uległy też ściany domów i szyby w autach.

Tornado uformowało się na peryferyjnych dzielnicach. Nie spowodowało większych szkód na sąsiednich terenach. Wir miał czarny odcień z powodu kurzu i brudu, który wznosił z ziemi. To doskonały przykład trąby lądowej, która nie była powiązana z przechodzeniem mezocyklonu. Pamiętajmy jednak, że w tej części Hiszpanii zdarzają się bardzo groźne tornada.

d1tchdw

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tchdw

Podziel się opinią

Share
d1tchdw
d1tchdw