Gwałtowna zmiana pogody. Orkan Isha przyniesie ocieplenie
Nad Europę nadciąga orkan o nazwie Isha, który przyniesie ze sobą porywy wiatru osiągające prędkość do 160 km/h oraz gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego. Ten potężny fenomen atmosferyczny wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce, gdzie już w najbliższym czasie możemy spodziewać się znacznej zmiany.
Mimo że zima w Polsce nie daje za wygraną, z intensywnymi opadami śniegu na północy kraju i siarczystym mrozem, który nadal daje o sobie znać w nocy, jedno jest pewne. W nadchodzącym tygodniu czeka nas znaczne ocieplenie.
Za tę zmianę odpowiada orkan, który obecnie formuje się nad Atlantykiem. Już w najbliższych dniach uderzy on z pełną siłą w Irlandię, Wielką Brytanię oraz Wyspy Owcze. Jego wpływ odczujemy również w głębi kontynentu, w tym w naszym kraju.
Mimo że w Polsce orkan przyniesie przede wszystkim cieplejsze powietrze, w niektórych miejscach może powodować poważne zniszczenia. Na Wyspach Brytyjskich Isha wywoła huraganowy wiatr osiągający prędkość do 160 km/h. W Szkocji oraz w wielu regionach Norwegii, Szwecji i Finlandii możemy spodziewać się śnieżyc i ulew.
Załamanie pogody może spowodować problemy w komunikacji lotniczej i morskiej. Możliwe są odwołane loty, przerwy w dostawach prądu oraz szkody materialne spowodowane przez silny wiatr.
Orkanowi Isha towarzyszyć będzie rekordowo niskie ciśnienie atmosferyczne. W momencie kulminacyjnym wyniesie ono zaledwie 945 hPa, co jest wartością niezwykle niską i rzadko spotykaną w Europie.
W Polsce skutki orkanu odczujemy już w poniedziałek 22 stycznia. Możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, ale przede wszystkim ocieplenia.
W nadchodzącym tygodniu temperatura w kraju wzrośnie od 5 do nawet 10 stopni Celsjusza, a na zachodzie i południowym zachodzie na termometrach może pojawić się nawet 14 kresek powyżej zera. Najcieplej ma być w środę.
Ociepleniu będzie towarzyszyć silny wiatr. W poniedziałek należy spodziewać się podmuchów do 85 km/h, a w górach nawet do 100 km/h.
Źródło: DobraPogoda24.pl