Trwa ładowanie...
d3omqsq

Burza. RCB wysłało alert. IMGW ostrzega: Możliwe trąby powietrzne

Burza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burza. RCB wysłało alert przed gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi / foto ilustracyjne
Burza. RCB wysłało alert przed gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi / foto ilustracyjne (PAP, Fot: AA, ABACA)
d3omqsq

Burze mogą wystąpić niemal w całym kraju. Wyjątkiem jest południowa część Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i części województw kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczy województw: lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego i części województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

"Burze obserwowane są obecnie w rejonie Torunia, na północ od Wrocławia oraz w rejonie Góry i Bojanowa na pograniczu województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Najsilniejsze opady deszczu w czasie burz obserwowane są na północy Dolnego Śląska i osiągają one natężenie 15-20 mm/h" - poinformowało IMGW we wpisie na Twitterze.

d3omqsq

Sprawdź pogodę w swoim regionie na pogoda.wp.pl

IMGW podkreśla ponadto, że możliwe są również trąby powietrzne.

Burza w Polsce. RCB alarmuje

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w środę 26 lipca wysłało alert pogodowy do osób przebywających na terenie najbardziej zagrożonym burzami. "Uwaga! Dziś (26.08) bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - alarmuje RCB.

d3omqsq

Lubelskie: W Leśnej Podlaskiej pojawił się lej kondensacyjny

Jeden z czytelników WP poinformował nas, że w Leśnej Podlaskiej w województwie lubelskim pojawił się lej kondensacyjny.

"Nie mamy informacji o kontakcie z ziemią czy szkodach przez niego wyrządzonych. (...) Obecnie w kraju mamy kilkanaście ośrodków burzowych - grzmi m.in. w Lublińcu, Gorzowie Śląskim, Tomaszowie Mazowieckim czy Tłuszczu i Wyszkowie. Burze przybierają na ogół postać klastrów, niosąc także silne porywy wiatru i intensywny opad deszczu - czytamy na facebookowym profilu "Sieci obserwatorów burz".

Widoczna jest ponadto dobrze wykształcona chmura szelfowa (arcus). Miejscami notowane są opady gradu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: IMGW, RCB

d3omqsq

Podziel się opinią

Share
d3omqsq
d3omqsq