Trwa ładowanie...

Zaskakujące czerwone karły. Czy na Proximie Centauri b jest życie?

Od wielu lat Proxima Centauri jest celem obserwacji astronomicznych. To zainteresowanie wyraźnie wzrosło po odkryciu planety Proxima b, która krąży wokół gwiazdy. Jaką aktywność wykazuje Proxima Centauri? Najnowsze dane wskazują, że ten czerwony karzeł charakteryzuje się wyjątkową aktywnością.

Czy na Proximie Centauri b jest życie?Czy na Proximie Centauri b jest życie?Źródło: East News
d1ejree
d1ejree

Wiele czerwonych karłów charakteryzuje się znacznie podwyższoną aktywnością w zakresie ultrafioletowym. Ta aktywność nie jest traktowana jako stała, a jest wynikiem rozbłysków, które w krótkim czasie uwalniają energię, przede wszystkim w zakresie ultrafioletowym. Jak się okazuje – Proxima Centauri jest jednym z takich czerwonych karłów.

Miesiąc temu po długiej obserwacji Proximy Centauri, wykazano zależność, że Proxima Centauri emituje bardzo silne rozbłyski, nawet jak na klasę czerwonych karłów.

 Najsilniejszy rozbłysk przekroczył poziom promieniowania Proximy Centauri o 14 tysięcy razy ponad normalny poziom tej gwiazdy na zakresie ultrafioletowym. Na uwagę zasługuje fakt, że spektakularny rozbłysk wbrew pozorom trwał bardzo krótko. Jak wynika z danych, telemetrycznych rozbłysk trwał ledwo 10 sekund. Po chwili nastąpiła druga faza rozbłysku, która trwała już kilka minut. Oprócz tego zanotowano około 50 rozbłysków słabszej kategorii.

Potężna moc rozbłysków może sugerować, że inne atmosfery oddalonych planet w danym układzie - zwłaszcza Proxima b zostaną podatne na etapy długiej i regularnej erozji.

d1ejree

Życie na Proximie b?

Jak wynika ze szczegółowej analizy warunków na planecie, niesprzyjające warunki nie są w stanie pozwolić i utrzymać życia na powierzchni planet w takich układach planetarnych. Na uwagę zasługuje fakt, że poznane do tej pory układy planetarne wokół czerwonych karłów są o zdecydowanie mniejszej miąższości warstw i masie w porównaniu z Układem Słonecznym. Zdarza się nawet, że kilka dużych planet może się zmieścić wewnątrz orbity Merkurego.

Póki co, wiedza na temat powstawania i zależności emisji rozbłysków na czerwonych karłach jest na poziomie bardzo szczątkowej. Istnieje jednak grupa naukowców, którzy są zdania, że potencjalny system emisji istnieje. Podsumowując, poszczególne klasy rozbłysków wymagają bardzo wielu obserwacji w sąsiedztwie Proximy Centauri i czerwonych karłów.

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ejree
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ejree