Wypoczynek w Szklarskiej Porębie. Na kiedy warto go zaplanować?
Szklarska Poręba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w polskich Karkonoszach. To miejsce, które wspaniale prezentuje się niemal o każdej porze roku, co pozwala podjąć spontaniczną decyzję o urlopie i spędzeniu wolnego czasu w tym górskim miasteczku. Na miejscu na turystów czekają liczne atrakcje – piesze szlaki turystyczne prowadzące do malowniczych zakątków, malownicze trasy rowerowe, muzea, a także typowo zimowe rozrywki. Sprawdźmy, kiedy warto wybrać się do Szklarskiej Poręby i co ciekawego robić, będąc już na miejscu!
Szklarska Poręba – warunki pogodowe i klimat na przestrzeni pór roku
Szklarska Poręba leży w samym sercu Karkonoszy, tuż obok jednego z wyższych szczytów tego pasma górskiego – wznoszącej się na wysokość 1361 m n.p.m. Szrenicy. To jedna z popularniejszych górskich miejscowości w naszym kraju, w której co roku goszczą tłumy turystów. Zdecydowanie największe oblężenie miasteczko przeżywa w sezonie letnim. W lipcu i sierpniu wysokie temperatury i duża ilość słonecznych dni sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu, długim spacerom szlakami turystycznymi, jeździe na rowerze oraz podziwianiu uroków malowniczej górskiej przyrody.
Turystów w Szklarskiej Porębie nie brakuje także w najchłodniejszym okresie w roku. Grudzień, styczeń i luty to trzy miesiące, podczas których w miasteczku panują najniższe temperatury. Taka aura pogodowa sprzyja z kolei miłośnikom sportów zimowych – w Szklarskiej Porębie goszczą narciarze, snowboardziści, a także entuzjaści skitouringu. Szczególnie dobrym czasem na wizytę w tym miejscu jest luty. To właśnie w tym miesiącu odnotowuje się najniższą roczną sumę opadów deszczu. Jeśli chodzi natomiast o najbardziej słoneczny miesiąc, zdecydowany prym wiedzie tu czerwiec – to właśnie wtedy u podnóża Szrenicy meteorolodzy naliczyli się największej liczby słonecznych dni w ciągu roku!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak zimy w Atenach. Śnieżyce dały się we znaki. Szkoły zamknięte
Atrakcje Szklarskiej Poręby. Jak spędzić udany urlop w sercu Karkonoszy?
Szklarska Poręba to miasteczko świetnie przygotowane na przyjęcie w swoich progach turystów. Blisko stąd na Szrenicę, w okolicy nie brakuje szlaków turystycznych, a także takich popularnych atrakcji przyrodniczych, jak chociażby dwa najwyższe wodospady w polskich Karkonoszach. Miasteczko dysponuje przy tym bogatą i zróżnicowaną pod względem charakteru bazą noclegową, z którą bliżej można zapoznać się na stronie https://www.nocowanie.pl/noclegi/szklarska_poreba. Pod adresem tym turyści znajdą kilkaset ofert miejscowych ośrodków wypoczynkowych – z aktualnymi cenami noclegów, zdjęciami obiektów, a także opiniami gości na temat pobytu w ich progach.
Decyzja podjęta – na podbój Karkonoszy wyruszamy więc ze Szklarskiej Poręby! Zanim jednak wsiądziemy w samochód lub pociąg i zaczniemy nową przygodę, warto dowiedzieć się, jakie atrakcje czekają na nas na miejscu oraz wybrać te spośród nich, z których skorzystamy. Podczas pobytu w Szklarskiej Porębie z pewnością nie można przegapić wizyty na Szrenicy. To jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy, z którego rozciąga się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, a także czeską część Karkonoszy.
Na Szrenicę można dostać się, korzystając z kilku pieszych szlaków – wejście na sam szczyt zajmuje ok. 3 godzin. Na górę można także wjechać wyciągiem krzesełkowym, a także dostać się rowerem. Na szczycie wzniesienia znajduje się SKI Arena Szrenica – ośrodek narciarski, który w sezonie zimowy udostępnia miłośnikom białego szaleństwa blisko 20 km nartostrad. Często odwiedzanym przez turystów miejscem jest także Schronisko PTTK Szrenica, które stanowi świetną bazę wypadową w Karkonosze.
Wyprawę na Szrenicę można z powodzeniem połączyć z wizytą w jednej z największych atrakcji regionu – nad Wodospadem Szklarki. To drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach i jedno z najbardziej malowniczych miejsc na terenie miasteczka. Tuz obok funkcjonuje Schronisko PTTK Kochanówka. Z centrum miasteczka na miejsce prowadzi szlak zielony, który na ostatnim etapie zmienia się w szlak czarny wiodący prosto do wodospadu.
Atrakcji nie brakuje także w samym miasteczku. Turyści, którzy zdecydują się spędzić tu cały urlop, będą mieli okazję odwiedzić m. in. Chatę Walońską, Wlastimilówkę, czyli miejsce poświęcone twórczości malarza Wlastimila Hofmana, a także wybrać się do słynnego punktu widokowego Złoty Widok, tuż obok zobaczyć Chybotka, a dalej najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach – Wodospad Kamieńczyka. Na miłośników zwiedzania połączonego z edukacją w miasteczku czekają natomiast Muzeum Minerałów, Muzeum Energetyki, a także Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej.