Trwa ładowanie...

Wielkie atrakcje na niebie. Czeka nas deszcz perseidów i zaćmienie słońca

Czerwiec ze względu na stosunkowo niewielkie parowanie, porównując do jesieni i zimy, sprzyja obserwacjom na niebie. Przed nami za kilkanaście dni częściowe zaćmienie słońca, które będzie widoczne z Polski. W wakacje przygotujmy się na obserwację Perseidów – niezwykle rzadkich roju spadających gwiazd.

Deszcz Perseidów i zaćmienie słońca już w czerwcuDeszcz Perseidów i zaćmienie słońca już w czerwcuŹródło: Pixabay
d3w6vgv
d3w6vgv

Mieszkańcy północnych stanów USA, Kanady, Grenlandii i Rosji już 10 czerwca będą mogli być świadkami zaćmienia słońca. Występujące raz na kilka lat popularnie zwane jest „pierścieniem ognia”. Niesamowite zjawisko astronomiczne występuje, gdy w tej samej chwili Księżyc, Słońce i Ziemia ustawiają się, że tarcza naszej satelity zakrywa tarczę słońca. Gdy tarcza jest jednak zbyt mała, by przesłonić tarczę słoneczną całkowicie, dochodzi do zaćmienia. Odbywać się to będzie na wspomnianym obszarze od godz. 10 do 11.30 czasu UTC, czyli od 11 do 12.30 w Polsce. Szykuje się prawdziwa gratka dla fanów astronomii!

Częściowe zaćmienie słońca zobaczymy w Polsce

Częściowe zaćmienie słońca zacznie się najpierw na zachodzie i północnym zachodzie. Chwila zetknięcia krawędzi tarczy Księżyca z tarczą Słońca nastąpi o godz. 11:46. Słońce w tym momencie przebywać będzie już na horyzoncie 56 stopni.

Zaćmienie będzie widoczne w Polsce. Tym samym osiągając ponad połowę wysokości między horyzontem a zenitem. Od tej chwili tarcza Księżyca zacznie się nasuwać na północne obszary tarczy Słońca. Przewidywany szczyt zaćmienia planowany jest na godz. 12:30.

Perseidy główną atrakcją na niebie

Perseidy, czyli jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów. Deszcz spadających gwiazd pojawi się na niebie od połowy lipca do drugiej połowy sierpnia. Absolutne maksimum roju meteorów i najlepsze warunki do ich obserwacji wypada co roku pomiędzy 12 a 14 sierpnia. W tym roku maksimum spadających Perseidów będzie widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia. Co ciekawe rój Perseidów zostawia drobny pył, który spalając się, zostawia specyficzny warkocz. Przy korzystnej, bezchmurnej pogodzie możemy dostrzec nawet 150 meteorów na godzinę.

d3w6vgv

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w6vgv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6vgv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj