Trwa ładowanie...

Wenus miała warunki zbliżone do Ziemi? Zaskakujące wyniki badań

Kilka dni temu opublikowano wyniki badań przedstawiających pomiar stężenia wody w atmosferze planety Wenus. Stwierdzono, że życie, które znamy, nie jest w pełni możliwe, patrząc na obecność kwasu siarkowego odpowiedzialnego za chmury na planecie Wenus.

Warunki na Wenus były zbliżone do tych na Ziemi?Warunki na Wenus były zbliżone do tych na Ziemi?Źródło: Pixabay
d2nwmag
d2nwmag

Poszukiwania życia u naszych najbliższych sąsiadów jak dotąd nie przyniosły efektów. Zadano sobie hipotezę badawczą o zawartość wystarczającej ilości wody w atmosferze Wenus, aby umożliwić życie na planecie. W 2016 r. mikrobiolodzy odkryli grzyba lądowego, który może przetrwać nawet przy 50 proc. wilgotności względnej.

Zaskakujące wyniki badań Jowisza. Może istnieć życie?

Poddano obszernej analizie ekstremalne, drobnoustroje na Ziemi mogące przebywać również na Wenus. Raporty badań rozwiały wątpliwości, że nawet najtrwalsze organizmy, jakie znamy, nie poradziłyby sobie ze znikomą ilością pary wodnej w atmosferze planety, gdzie wilgotność względna wynosi zaledwie 0,5 %. Raport badań podkreślił, że wilgotność jest o ponad 100 razy za niska.

Aby dokonać obliczeń stężenia wody, elitarne grono naukowców wykorzystało pomiary z dziesięciu sond amerykańskich i radzieckich wysłanej na Wenus pod koniec lat 70. oraz na początku lat 80. XX wieku. Zespół przeanalizował pomiary zebrane z sond, które odwiedziły również inne planety. Odkryto odpowiednią ilość aktywności wody do podtrzymania życia w obłokach Jowisza.

d2nwmag

Analizując wyniki badań, odkryto, że w chmurach Jowisza jest co najmniej jedna warstwa, która spełnia wymagania dotyczące wody. Wyniki są jednoznaczne: życie jest możliwe w chmurach Jowisza. Ta warstwa nadaje się do zamieszkania. Mimo to ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe i źródła energii wymaga dalszych obszernych analiz porównawczych.

Misja Poszukiwania oznak życia na Wenus coraz bliżej!

Naukowcy nie studzą zapału i planują kosmiczne misje w 2028-2030 r. Badacze są zdanie, że potwierdzą się badania wilgotności i stężenia gazów we wnętrzu planety Wenus. Grupa badaczy, chce także zweryfikować po przebadaniu próbek materii informacje, czy życie mogło istnieć na Wenus kilka miliardów lat temu. Coraz więcej wskazuje na to, że miliardy lat temu planeta Wenus mogła przypominać Ziemię. Zbadane zostaną także profile atmosferyczne temperatury, ciśnienia i poziomu wody w atmosferze planety.

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nwmag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nwmag