Trwa ładowanie...

Superksiężyc. Wyjątkowa pełnia różowego księżyca. Gdzie oglądać wyjątkowe zjawisko?

W nocy z 26 na 27 kwietnia na niebie będzie można podziwiać superksiężyc. Czyli wyjątkowo okazałą tzw. pełnię różowego księżyca. To pierwsza taka superpełnia w tym roku. Gdzie i o której godzinie oglądać superksiężyc?

Pełnia superksiężyca 2021 już w nocy z 26 na 27 kwietniaPełnia superksiężyca 2021 już w nocy z 26 na 27 kwietniaŹródło: East News, fot: Karol Makurat
d3yqwmj
d3yqwmj

To wyjątkowe zjawisko astronomiczne na niebie będzie można podziwiać już w nocy z 26 na 27 kwietnia 2021 r. To pierwsza taka pełnia księżyca w tym roku. Niekiedy nazywana jest również Pełnią Różowego Księżyca, Pełnią Kiełkującej Trawy lub Rybią Pełnią.

Kiedy i gdzie oglądać różowy superksiężyc 2021?

Tzw. różowy księżyc wzejdzie na niebie w poniedziałek 26 kwietnia o godz. 19.19. Jednak w pełnej okazałości będzie można go podziwiać dopiero po zmroku, aż do kulminacji o godz. 5.33 we wtorek 27 kwietnia. Pełnia superksiężyca będzie widoczna gołym okiem, bez użycia specjalistycznego sprzętu obserwacyjnego.

Różowy księżyc. Czyli kwietniowa pełnia superksiężyca

Nazwa "Różowy Księżyc" pochodzi z kultury indyjskiej i wywodzi się od koloru dzikich kwiatów, które w tym czasie kwitną. Z kolei o superpełni mówimy ponieważ jest to moment w roku, kiedy jedyny naturalny satelita ziemi znajduję się najbliżej globu, przez co wydaje się bardzo duży i świeci wyjątkowo jasno. Specjaliści NASA szacują, że księżyc podczas superpełni świeci 30 proc jaśniej i wydaje się aż 14. proc. większy.

Ale to nie jedyna taka superpełnia w roku

W zależności od miesiąca, poszczególne pełnie są różnie nazywane, co ma związek m.in. z kwitnieniem kwiatów czy owoców. I tak np. w maju mamy Kwiatową Pełnię Księżyca, a w czerwcu truskawkową. W astronomii wyróżnia się również zjawisko niebieskiego księżyca. Wypada średnio raz na kilka lat. Określa się nim drugą pełnię w miesiącu, czyli zjawisko rzadkie. Oczywiście księżyc nie staje się wówczas niebieski, a nazwa ma tylko podkreślić wyjątkowość zjawiska.

Najbliższa Ziemi czarna dziura. Pierwsze takie odkrycie w historii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yqwmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yqwmj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj