Trwa ładowanie...

Ślady życia na Saturnie? Zaskakujące odkrycie naukowców

Najnowsze wyniki badań powierzchni Saturna są zaskakujące! Metan unoszący się na jednym z wielu księżyców Saturna - Enceladusa może być sygnałem, że w podpowierzchniowym morzu księżyca Saturna występuje forma życia.

SaturnSaturnŹródło: Pixabay
d2nwmag
d2nwmag

Tak wynika z najnowszych badań naukowców USA i Wielkiej Brytanii, którzy przeprowadzili w ostatnich latach szczegółowe badania.

Saturn. Ukryte życie? Dowody mówią same za siebie!

W 2015 roku saturiański łazik Cassini NASA wskazał, że gorące gejzery emitujące cząstki lodu wodnego w przestrzeń kosmiczną z pęknięć wodonośnych pasów. Pęknięcia najprawdopodobniej powstały w pobliżu bieguna jednego z księżyców Saturna.

Warstwy wchodzące w skład zasilania pierścienia mogą pochodzić z ogromnego oceanu płynnej wody, która przelewa się pod lodową powłoką tego księżyca. Jak wykazały badania w pióropuszu lód wodny nie występuje osobno. Podczas licznych przelotów bezzałogowych statków powietrznych w pobliżu szerokiego na ponad 500 kilometrów Enceladusa, odnotowano liczne związki organiczne zawierające węgiel, a nawet metan!

Niespotykane powiązania chemicznego łańcucha intrygują naukowców

Związki diwodoru i metanu nadal są intrygujące dla astrobiologów. Naukowcy twierdzą, że diwodór odpowiada w pełni za interakcję w skałach na dnie morskim Enceladusa. To z kolei może oznaczać, że głębokowodne kominy hydrotermalne mogą współtworzyć życie.

d2nwmag

Warto wspomnieć, że diwodór dostarcza energii niektórym drobnoustrojom na Ziemi, które produkują metan z dwutlenku węgla, w ramach procesu zwanego metanogenezą. Coś podobnego może mieć miejsce na księżycu Saturna zwłaszcza, że po wprowadzeniu sondy zaznacza się wyjątkowa obfitość metanu w księżycowym pióropuszu.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzili także serię modeli matematycznych, które oszacowały prawdopodobieństwo, że metan Enceladusa został wygenerowany przez cykl biologiczny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lodowy księżyc wykazuje cechy abiotycznych reakcji wytwarzających metan Zjawisko to nigdy nie miało miejsca na kuli ziemskiej, dlatego budzi wielkie emocje.

Jedna z teorii zakładanych przez naukowców może wskazywać na rozpad materii organicznej tuż po powstaniu księżyca. Wpływ na rozwój księżyca miała bogata materia organiczna, która znajdowała się na pobliskich kometach. Naukowcy nadal badają wszystkie metadane dostępne z misji obserwacyjnych nad Saturnem.

Tomasz Leszczyński

Pogoda szalaje. Burza dotarła do Kutna, nagranie od czytelnika WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nwmag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nwmag