Trwa ładowanie...
d1gs1ot

Pogoda. Przed nami burze śnieżne

To już pewne. Zima szykuje poważny atak. Nadchodzące dni przyniosą spadek temperatur i coraz obfitsze opady śniegu. Miejscami prognozowane są śnieżyce, a nawet burze śnieżne.
Share
Pogoda. Nad Polskę nadciągają burze śnieżne
Pogoda. Nad Polskę nadciągają burze śnieżneŹródło: PAP, Fot: Rodrigo Jimenez
d1gs1ot

Nad Europą Północną znajduje się centrum głębokiego układu niskiego ciśnienia, którego centrum stopniowo "nurkuje" dalej na południe, w kierunku południowego Bałtyku oraz północnej Polski, gdzie znajdzie się już w środę. Związane są z nim zarówno strefy frontów atmosferycznych, jak i chłodna, dość niestabilna masa powietrza pochodzenia arktyczno-morskiego.

Oba te czynniki pogodowe na przeważającym obszarze kraju przyniosą wahania ciśnienia oraz liczne opady - w większości śniegu, miejscami nawet w formie przelotnych śnieżyc, a nawet burz śnieżnych na przemian z przejaśnieniami. Z każdym dniem będzie również robić się coraz chłodniej.

Pogoda we wtorek

We wtorek Polska będzie w zasięgu pogłębiającej się znad Europy Północnej zatoki niskiego ciśnienia, w środowisku systemu frontów atmosferycznych. Z frontami będą związane strefy opadowe, zarówno śniegu, jak i deszczu ze śniegiem, a nad samym morzem również deszczu, które w ciągu dnia oraz w godzinach nocnych będą przemieszczać się w kierunku województw wschodnich. Umiarkowane oraz dość silne natężenie opadów przyczyni się do pojawienia kilkucentymetrowej pokrywy śnieżnej, a nasilona prędkość wiatru z sektora południowo-zachodniego będzie powodować zawieje śnieżne. Na drogach spodziewane są masowe oblodzenia mokrych nawierzchni.

d1gs1ot

Michał Dworczyk odpowiada Jarosławowi Kurskiemu

Od rana najpogodniejsza aura wystąpi na południu, częściowo w centrum oraz na wschodzie. Do końca dnia utrzyma się głównie na krańcach wschodnich. Również za linią frontową, tj. w rejonach północno-zachodnich w drugiej części dnia pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie około -3/4 st. C. Najchłodniejsza aura wystąpi na terenach podgórskich oraz w rejonach północno-wschodnich, z kolei najcieplejsza wzdłuż Wybrzeża i w głębi regionów południowo-wschodnich. Wiatr będzie wiać umiarkowanie i dość silnie, w porywach do 40-55 km/h, przeważnie z południowego zachodu, od północy skręcający na zachodni i północno-zachodni.

Pogoda w środę

W środę nad północną Polskę nasunie się centrum pogłębionego układu niskiego ciśnienia. W wielu miejscach kraju napływająca niestabilna masa powietrza arktycznego o cechach morskich będzie sprzyjać występowaniu opadów śniegu o umiarkowanym oraz silnym natężeniu, w większości mających charakter przelotny. Miejscami nie można wykluczyć pojawienia się lokalnych burz śnieżnych ze szczególnie silnym natężeniem opadu. Występować będzie zmienne, na ogół duże zachmurzenie z przejaśnieniami oraz okresowymi rozpogodzeniami.

d1gs1ot

Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od -3 do 3 st. C, z najwyższymi wartościami w pasie gmin zachodnich, a najniższymi na terenach podgórskich. W głębi kraju jej wartości maksymalne będą oscylować w granicach przeważnie 0-1 st. C. Wiatr będzie wiać umiarkowanie, na zachodzie w porywach silniej, o prędkości do 45-50 km/h, przeważnie z sektora południowo - zachodniego.

Pogoda w czwartek

W czwartek od rana przeważająca część kraju pozostanie w zasięgu wypełniającego się układu niskiego ciśnienia, natomiast od zachodu będzie postępować rozwój klina wyżowego. W dalszym ciągu w różnych regionach będą występować przelotne, miejscami również ciągłe opady śniegu o umiarkowanym, punktowo silnym natężeniu, na przemian z przejaśnieniami, którym ma sprzyjać podwyższona zawartość wilgoci w strumieniu napływającego arktycznego, dość niestabilnego powietrza z północno-zachodniej Europy.

Temperatura maksymalna powietrza w godzinach południowych wyniesie od -6 do 2 st. C. Najcieplej będzie na Wybrzeżu Zachodnim, z kolei najchłodniejsza aura zaznaczy się w rejonach północno-wschodnich oraz na terenach podgórskich.

d1gs1ot

Wpływ arktycznego chłodu będzie zatem już coraz wyraźniej odczuwalny, a pod koniec tygodnia mroźne powietrze związane z rozbudową silnego wyżu nad północną częścią kontynentu europejskiego objawi się nawet dwucyfrowym mrozem. W centrum kraju wartości najwyższej temperatury maksymalnej wyniosą około -3/-1 st. C. Wiatr będzie wiać umiarkowanie, z coraz większą dominacją kierunków północnych. W opadach śniegu będą występować oblodzenia mokrych nawierzchni dróg i chodników.

Autorem prognozy jest Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY SP. z o.o.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gs1ot

Podziel się opinią

Share
d1gs1ot
d1gs1ot