Trwa ładowanie...

Pogoda na środę. Możliwe burze z silnym deszczem

Rozległy wał wyżowy utrzymuje na ogół stabilną pogodę nad Polską. Nie wszędzie jednak będzie słonecznie. Na południu i miejscami na wschodzie pojawią się popołudniowe burze z silnymi opadami deszczu.

Share
Pogoda na dziś. Burze w kilku regionach
Pogoda na dziś. Burze w kilku regionachŹródło: Materiały WP, Fot: Envato
d2fzzmy

W środę Polska znajdować będzie się w obszarze silnego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Oceanu Atlantyckiego przez Europę zachodnią po Skandynawię i częściowo Rosję. Do wschodniej połowy Polski zbliży się strefa płytkiego niżu, a jednocześnie w te regiony napływać będzie chwiejna masa powietrza, która dodatkowo obejmie województwa południowe. W pozostałych regionach przewiduje się na ogół stabilne warunki pogodowe.

Pogoda. Przewaga wysokich temperatur

Środa będzie kolejnym, ciepłym dniem w kraju. Na południowym zachodzie i zachodzie może on zakwalifikować się do rangi dnia gorącego z racji możliwego przekroczenia progu 25 st.C nad takimi miastami jak Zielona Góra, Wrocław i Opole. Chłodniej będzie w gminach nadmorskich oraz na północy Warmii i Mazur. Tutaj czynnikiem obniżającym poziomy temperatur będzie występowanie bryzy morskiej. W efekcie termometry w tych regionach wskażą około 20/21 st.C.

d2fzzmy

Popołudniowe burze z silnym deszczem. Możliwe zalania

Niestabilne masy powietrza zalegające na południu i wschodzie kraju, popołudniu będą polem do rozwoju aktywnych elektryczne komórek burzowych. Spośród obszarów z możliwym rozwojem burz, największe prawdopodobieństwo tyczyć będzie się pasma od województwa śląskiego po małopolskie. W tym obszarze popołudniu powstać może kilka komórek burzowych, które połączą się w układ wielokomórkowy o powolnej prędkości przemieszczania się.

Na trasie burz w tej części kraju prognozuje się intensywne opady deszczu o akumulacji opadów dochodzących do 20 litrów na metr kwadratowy. Burze o takiej wydajności opadowej przechodząc przez tereny miejskie, mogą być przyczyną zalań ulic. Możliwe będą także opady gradu do 1,5 cm średnicy.

Burze także na wschodzie

Drugą strefą występowania burz będzie wschód kraju. Tutaj jednak szansa na ich rozwój będzie niższa, podobnie jak zagrożenie od strony silnych opadów. Pojawić mogą się głównie izolowane komórki z silniejszymi opadami deszczu w pasie od województwa podlaskiego przez wschodnią część mazowieckiego po lubelskie i podkarpackie. Burze jeśli powstaną, będą mocno lokalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fzzmy

Podziel się opinią

Share
d2fzzmy
d2fzzmy