Trwa ładowanie...
df5v4lz

Pogoda długoterminowa. Sierpień powyżej normy. Jesień może być rekordowo zimna

Tegoroczne lato przynosi nam dni z opadami i niskimi temperaturami, przeplatane kilkoma cieplejszymi dniami. Niestety wówczas najczęściej napływa również wilgotna i gorąca masa powietrza, co powoduje burze. Wiele wskazuje na to, że również tegoroczny sierpień i jesień zaskoczą zmianami w porównaniu do ubiegłych lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda długoterminowa. Po cieplejszym sierpniu rekordowo zimna jesień?
Pogoda długoterminowa. Po cieplejszym sierpniu rekordowo zimna jesień? (Pixabay)
df5v4lz

Po burzowym poniedziałku front z burzami opuścił już Polskę. Ochłodziło się. Za spadek temperatur w pełni jest odpowiedzialna zachodnia cyrkulacja strefowa. Tego lata wyjątkowo aktywny Ocean Atlantycki przesyła do Europy Środkowej wilgotne i dość chłodne masy powietrza. W efekcie od kilku tygodni z małymi przerwami nad Polską mamy średnio tylko powyżej 20 st. C.

Nad wodami Północnego Atlantyku, nad Hiszpanią i Francją stacjonują wyże, które wraz z niżami nad Skandynawią i Rosją sprowadzają m.in. do Polski chłodniejsze, polarnomorskie powietrze. Dodatkowo od czwartku pojawią się przelotne opady.

Przed nami chłodniejsza niż wynika to normy wieloletniej trzecia dekada lipca. Z najnowszych dostępnych danych modeli synoptycznych wynika, że do końca lipca będzie chłodniej o 1-2 stopnie do normy, w związku z tym lipiec ostatecznie zapisze się jako miesiąc z temperaturami poniżej normy na terenie całej Polski.

df5v4lz

Dodatkowo w statystykach jest to najzimniejszy od 2011 roku miesiąc letni. Początek sierpnia przyniesie ocieplenie i krótką falę upałów. Zmiana czeka nas na jesieni. Prognozy matematycznych modeli wyliczających wartości średnie temperatury przewidują nawet 2-4 stopnie poniżej normy dla jednego z jesiennych miesięcy - będzie to październik lub listopad.

Pogoda. Kiedy wróci upał?

Lipiec zaskoczył nas chłodem na początku miesiąca. Od tej pory panuje przeplatanka ciepła i chłodu. Na razie najcieplejszy miesiąc w roku praktycznie wcale nie przynosi upałów. Dopiero przełom lipca i sierpnia może przynieść przebudowę pola barycznego, jeśli wyż ustąpi, wówczas do Polski przyjdzie upał. Wedle najnowszych prognoz krótka fala upałów do 5 dni z temperaturą wynoszącą 30-32 st. C przyjdzie najpóźniej z początkiem sierpnia.

Pogoda długoterminowa na sierpień

Pierwsza dekada sierpnia przyniesie na ogół wartości rzędu 25-27 st. C. Po 10 sierpnia aura nie obdarzy nas tak wieloma gorącymi dniami, żeby uratować bilans tegorocznego lata. Jeśli sytuacja synoptyczna nie ulegnie zmianie, to nad Polską do 15-20 sierpnia zanotujemy wartości powyżej normy, około 1-1,5 stopnia w stosunku do średniej z ostatnich 20 lat. Mimo to tegoroczne lato będzie jednym z chłodniejszych.

df5v4lz

Sierpień zapowiada się bardzo deszczowo z licznymi, gwałtownymi burzami. Dlatego wysokie wartości na termometrach mogą nie być odczuwalne przez częste opady deszczu w towarzystwie nawałnic. Ostatni miesiąc wakacji przyniesie bowiem Polsce dużą wilgoć, a więc także burze na przeważającym obszarze Polski, które ponownie będą zagrożeniem dla mieszkańców. Dojdzie do podtopień i licznych zalań budynków.

Pogoda długoterminowa. Zimny i aktywny Ocean Atlantycki wpłynie na niższą temperaturę w Polsce zimą i jesienią?

Z map rozkładu temperatury wynika, że kończy się zapas zimna nad chłodnymi o tej porze wodami Atlantyku. To może sugerować pewien trend tegorocznej jesieni. Jeśli chłód nad Atlantykiem przemieści się na kontynent, zacznie zanikać trend strefowej masy powietrza docierającego do Polski.

Wysoce prawdopodobne jest, że wrzesień i październik przyniosą nam znacznie zimniejsze dni niż w latach ubiegłych. Przygotujmy się też na najwcześniejszy atak zimy od kilku lat.

df5v4lz

Wątpliwości budzi druga połowa zimy. Istnieje szansa na rozbudowę cyrkulacji zachodniej. Jeśli tak się stanie, to mamy już po zimie. W ciągu dnia będzie nawet 10 st. C, a zamiast śniegu popada deszcz.

Tomasz Leszczyński

Zobacz też: Wyniki wyborów. Bogdan Zdrojewski: mamy duet w PO, ale zespół trzeba poszerzać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

df5v4lz

Podziel się opinią

Share
df5v4lz
df5v4lz