Pogoda długoterminowa na październik. Nadchodzą chłód i pierwszy śnieg
Pogoda długoterminowa na październik. Wszystko wskazuje na to, że polska złota jesień nie potrwa zbyt długo. W drugiej dekadzie października czeka nas ochłodzenie i kapryśna, jesienna aura.
Niestety, wszystko na to wskazuje, że w drugiej dekadzie (po 10 października) kontrolę nad pogodą nad Polską przejmą ośrodki niżowe znad Skandynawii oraz towarzyszące im fronty atmosferyczne. Niestety, niże obiorą sobie ścieżkę Skandynawia – północna Rosja więc wraz z frontami z kierunków północnych zacznie do nas spływać zimne powietrze arktyczne.
Jak przestrzega nas synoptyk wrocławskiego Cumulusa, po 10 października przeważać będą dni pochmurne i deszczowe, a na dodatek mocniej powieje. Jednak to nie wszystko, bo spływ arktycznego chłodu z północy sprawi, że w górach i na przedgórzu pojawią się opady śniegu z deszczem i śniegu. Po 10 października czeka nas typowo jesienna aura, a w górach pojawi się delikatny przedsmak zimy.
Pogoda na październik. Temperatura poleci w dół
Wędrówka niżów znad Skandynawii nad północną Rosję sprawi, że po 10 października z północy zacznie spływać do nas arktyczny chłód. Stąd w całym kraju stopniowo ochłodzi się i temperatura początkowo spadnie do 10. kreski, a następnie w okolice 5-8 stopni. Wraz ze spadkiem temperatury pojawią się zimne noce i o ile na obszarach nizinnych temperatura w nocy i nad ranem spadać będzie w okolice zera (do -2 st. C przy gruncie), o tyle w górach przymrozi do -5/-7 stopni.
Prognozę pogody przygotował Ireneusz Dąbrowski.
Tornado nad Bałtykiem. Przerażające nagrania z Niemiec