Obłoki srebrzyste w Polsce. To zjawisko hipnotyzuje. Kiedy oglądać na niebie?
Na przełomie maja i czerwca, gdy noce są krótkie na niebie możemy oglądać obłoki srebrzyste. To wyjątkowe zjawisko hipnotyzuje. Sprawdź, kiedy oglądać obłoki srebrzyste na niebie.
Obłoki srebrzyste to nic innego, jak chmury mezosferyczne, powstające na wysokości 80-100 km. To najwyżej występujące chmury, jakie możemy dostrzec na niebie. Spektakl obłoków srebrzystych na niebie osiąga swoje apogeum zwykle w miesiącach letnich. To przepiękne zjawisko możemy podziwiać podczas zbliżającego się przesilenia letniego.
Jak powstają obłoki srebrzyste?
Na skutek wędrówki pary wodnej do mezosfery wilgoć wraz z wysokością przekształca się w bardzo drobne cząsteczki lodu. Ten proces zachodzi warstwa atmosfery Ziemi, w której temperatura maleje z wysokością. Ziemska mezosfera znajduje się na wysokości od około 40 kilometrów do 85–90 kilometrów, między stratosferą a termosferą. Temperatura powietrza maleje w niej o 2,3 st. C/km od ok. 0 st. C, osiągając na górnej granicy nawet -100 st. C!
Kiedy oglądać obłoki srebrzyste?
Obłoki srebrzyste doskonale widać po zmroku i o świcie. Chmury charakteryzuje niebieskawy blask o chłodnym odcieniu, często z domieszką srebra. Aby zobaczyć obłok srebrzysty powinniśmy wpatrywać się nad północnym horyzontem. Najlepiej z dala od miejskich świateł.
Zalecane jest unikanie tzw. zanieczyszczeń świetlnych, czyli oświetlonych ulic w miastach. Najlepszym momentem, żeby zaplanować obserwację tego fenomenalnego spektaklu na niebie jest czas przed wschodem i zachodem słońca. Warto wybrać miejsca, gdzie dobrze widać północno-wschodni oraz północno-zachodni horyzont. Unikajmy także wysokich budynków i drzew. Wybierzmy peryferia miast, tereny z otwartą przestrzenią pozbawione wszelkiej zabudowy.
Czy pogoda pozwoli na obserwację?
Najnowsze prognozy modeli numerycznych wskazują, że przynajmniej do końca tygodnia przeważy zachmurzenie umiarkowane i duże. Wraz z rozbudową układu wyżowego w pobliżu Polski z początkiem tygodnia zachmurzenie będzie małe, chwilami niebo będzie bezchmurne. To bardzo dobre warunki, aby wpatrywać się w niebo. Pamiętajmy, że sezon na obłoki srebrzyste trwa od końca maja do sierpnia. Jednak najbardziej spektakularne widoki można dostrzec jedynie pod koniec maja i w czerwcu