Trwa ładowanie...

Obłoki srebrzyste w Polsce. To zjawisko hipnotyzuje. Kiedy oglądać na niebie?

Na przełomie maja i czerwca, gdy noce są krótkie na niebie możemy oglądać obłoki srebrzyste. To wyjątkowe zjawisko hipnotyzuje. Sprawdź, kiedy oglądać obłoki srebrzyste na niebie.

Obłoki srebrzyste Obłoki srebrzyste Źródło: wikimedia.org, fot: Shamy13
d1s6xhz
d1s6xhz

Obłoki srebrzyste to nic innego, jak chmury mezosferyczne, powstające na wysokości 80-100 km. To najwyżej występujące chmury, jakie możemy dostrzec na niebie. Spektakl obłoków srebrzystych na niebie osiąga swoje apogeum zwykle w miesiącach letnich. To przepiękne zjawisko możemy podziwiać podczas zbliżającego się przesilenia letniego.

Jak powstają obłoki srebrzyste?

Na skutek wędrówki pary wodnej do mezosfery wilgoć wraz z wysokością przekształca się w bardzo drobne cząsteczki lodu. Ten proces zachodzi warstwa atmosfery Ziemi, w której temperatura maleje z wysokością. Ziemska mezosfera znajduje się na wysokości od około 40 kilometrów do 85–90 kilometrów, między stratosferą a termosferą. Temperatura powietrza maleje w niej o 2,3 st. C/km od ok. 0 st. C, osiągając na górnej granicy nawet -100 st. C!

Kiedy oglądać obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste doskonale widać po zmroku i o świcie. Chmury charakteryzuje niebieskawy blask o chłodnym odcieniu, często z domieszką srebra. Aby zobaczyć obłok srebrzysty powinniśmy wpatrywać się nad północnym horyzontem. Najlepiej z dala od miejskich świateł.

Zalecane jest unikanie tzw. zanieczyszczeń świetlnych, czyli oświetlonych ulic w miastach. Najlepszym momentem, żeby zaplanować obserwację tego fenomenalnego spektaklu na niebie jest czas przed wschodem i zachodem słońca. Warto wybrać miejsca, gdzie dobrze widać północno-wschodni oraz północno-zachodni horyzont. Unikajmy także wysokich budynków i drzew. Wybierzmy peryferia miast, tereny z otwartą przestrzenią pozbawione wszelkiej zabudowy.

d1s6xhz

Czy pogoda pozwoli na obserwację?

Najnowsze prognozy modeli numerycznych wskazują, że przynajmniej do końca tygodnia przeważy zachmurzenie umiarkowane i duże. Wraz z rozbudową układu wyżowego w pobliżu Polski z początkiem tygodnia zachmurzenie będzie małe, chwilami niebo będzie bezchmurne. To bardzo dobre warunki, aby wpatrywać się w niebo. Pamiętajmy, że sezon na obłoki srebrzyste trwa od końca maja do sierpnia. Jednak najbardziej spektakularne widoki można dostrzec jedynie pod koniec maja i w czerwcu

Superksiężyc, krwawy Księżyc i zaćmienie. NASA pokazała niezwykłe nagranie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s6xhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6xhz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj