Koniec wiosennej pogody. Szykujmy parasole
Wygląda na to, że przyszedł czas na istotne zmiany w pogodzie. Od piątku temperatura wyraźnie spadnie, miejscami popada. Ciekawie zapowiada się Wielka Sobota. Na Przedgórzu Sudeckim, w Sudetach i na Podhalu spadnie śnieg.
Spadek temperatury przyniesie przebudowa pola barycznego. Co prawda jesteśmy pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, ale niebawem powstanie wyż w rejonie Wysp Owczych, Północnego Atlantyku i Morza Norweskiego, a niże opanują obszar Skandynawii i Rosji. W ten właśnie sposób z północy zacznie napływać do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W czwartkowe popołudnie od zachodu Polski wkroczy strefa opadów deszczu.
Pogoda. Czwartek ostatnim tak ciepłym dniem
W czwartek odnotujemy maksymalnie od 16 st. C na Pojezierzu Mazurskim, 17 st. C na Podlasiu, 18 st. C na Kujawach, 20 st. C na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej, 21 st. C na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Zdecydowanie najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie.
Pod wieczór wędrujący znad Niemiec front z opadami przyniesie deszcz na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, miejscami też zagrzmi. Ilość opadów nie powinna przekroczyć 30 litrów wody na metr kwadratowy.
Pogoda. Przydadzą się parasole
W piątek, 2 kwietnia do końca dnia pogodnie i sucho będzie na Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce, Małopolsce, na Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach. Wczesnym popołudniem zachmurzy się i popada od Niziny Szczecińskiej przez Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej przejdą burze.
Temperatura maksymalna wyniesie od 7 st. C na Mazowszu i Lubelszczyźnie, 8 st. C na Ziemi Łódzkiej i w Górach Świętokrzyskich, 9 st. C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.
W sobotę od rana duże zachmurzenie i opady deszczu w pasie wybrzeża. Z kolei na Podhalu i Przedgórzu Sudeckim spadnie sam śnieg. Na pozostałym obszarze popada sam deszcz. Najzimniej będzie na Podhalu - około 1 st. C. 3 st. C odnotujemy na południu Małopolski i na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze słupki rtęci zatrzymają się na 7-8 st. C.
Tomasz Leszczyński