Trwa ładowanie...

Jastarnia poza sezonem turystycznym. Dlaczego warto ją odwiedzić i jak spędzić wolny czas?

Jastarnia to popularna miejscowość wypoczynkowa, która większości turystom kojarzy się z letnim urlopem. I rzeczywiście, to właśnie w sezonie wakacyjnym Półwysep Helski jest najbardziej oblegany przez wczasowiczów, którzy doceniają pobyt w tym wyjątkowym miejscu głównie za sprawą pięknej, słonecznej pogody. Sezon wakacyjny to jednak nie jedyny czas, w którym warto zaplanować wyjazd do Jastarni! Kiedy jeszcze warto odwiedzić Jastarnię i co dobrego ma nam do zaoferowania poza sezonem?

Jastarnia poza sezonem letnim. Dlaczego warto?Jastarnia poza sezonem letnim. Dlaczego warto?Źródło: Adobe
d1p0zfa
d1p0zfa

Jastarnia poza sezonem letnim. Dlaczego warto?

Położona pośrodku Mierzei Helskiej Jastarnia to znana i chętnie wybierana przez turystów lokalizacja nad Morzem Bałtyckim. Jeszcze 100 lat temu była to typowa miejscowość rybacka, której mieszkańcy utrzymywali się głównie z połowów ryb. Charakter Jastarni zmienił się w 1922 r., kiedy doprowadzono do niej linię kolejową. To właśnie wtedy pociągami do miejscowości przybyli pierwsi goście z innych części Polski oraz szybko docenili zarówno jej wyjątkowe położenie, jak i walory turystyczne.

Poza sezonem turystycznym nadmorskie okolice są raczej puste. Panuje tu cisza i spokój, a takie warunki sprzyjają osobom, które na co dzień raczej stronią od tłumów. Wybierając się na urlop do Jastarni jesienią lub zimą, raczej nie popływamy w morzu. Będziemy mogli za to nacieszyć się pięknem tego nadmorskiego kurortu, bez narzekania na tłumy turystów, przepełnione obiekty noclegowe czy długie kolejki do miejscowych atrakcji. Bez problemu także znajdziemy i zarezerwujemy noclegi w Jastarni z Nocowanie.pl w atrakcyjnej cenie, o której w sezonie letnim można tylko pomarzyć!

Jakby tego było mało, w chłodnych miesiącach w nadmorskich okolicach panują idealne warunki dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i odporność. Powietrze jest bogate w jod, który sprzyja dobremu samopoczuciu i wzmocnieniu organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać urlop na długie spacery wzdłuż pustej plaży, podziwianie wzburzonego morza, a także korzystanie z tych atrakcji miejscowości, które pomimo braku tłumów turystów pozostają otwarte.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Groźne popisy na autostradzie. Kierowca poszukiwany

Pozasezonowe atrakcje turystyczne Jastarni. Jak spędzić tu czas?

Poza sezonem turystycznym Jastarnia bardziej przypomina spokojną nadmorską miejscowość, aniżeli tętniący życiem kurort, którym staje się w okresie letnim. Na uliczkach jest pusto, nie ma tu ani tłoku, ani zgiełku, a większość mijanych po drodze osób to stali mieszkańcy miejscowości. Podobne klimaty panują także na plaży, gdzie napotkamy pojedynczych spacerowiczów. Próżno szukać także obleganych sklepików z pamiątkami, które w większości poza sezonem pozostają zamknięte.

Pierwszą atrakcją zimowo-jesiennej Jastarni jest plaża. To właśnie na nią warto skierować swoje pierwsze kroki po przybyciu do miejscowości. Jej atutem jest dobre osłonięcie od wiatru, które w sezonie zimowym mogę nieźle dawać się we znaki. Spacery po plaży są więc przyjemne, a kiedy nacieszymy się już widokami morza, można pokusić się o zmianę scenerii i wejście do położonego tuż obok lasu. Warto przejść się ścieżką przyrodniczą "Torfowe Kłyle" z wieżą widokową, z której można podziwiać panoramę okolicy.

d1p0zfa

Następnym punktem programu można uczynić port w Jastarni. Powstał on w czasach II Rzeczypospolitej i jest ciągle czynny. Wybierając się na jego teren, można spotkać miejscowych rybaków oraz obserwować ich codzienne przygotowania do połowów. W wakacje to właśnie z tego miejsca wyrusza tramwaj wodny, którym z Jastarni można dostać się prosto do Gdyni. Na zachód od portu znajduje się natomiast molo spacerowe, które również warto odwiedzić.

Atrakcje w okolicach Jastarni. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Ok. 3 km od Jastarni znajdują się bunkry. Stanowią one zespół umocnień, których zadaniem była ochrona Helu od strony lądu. Jeden z nich jest usytuowany na samej plaży, co stanowi dość osobliwy widok. Pomiędzy poszczególnymi bunkrami wytyczone są ścieżki, dostępne są także tablice informacyjne, które pozwalają bliżej poznać ich przeznaczenie i historię. To doskonały pomysł na wycieczkę dla miłośników historii, militariów, a także dla dzieci i młodzieży.

Pociągiem z Jastarni bez problemu dojedziemy natomiast do innych miejscowości Mierzei Helskiej oraz skorzystamy z dostępnych na ich terenie atrakcji. Warto zaplanować wycieczkę na znajdujący się na samym końcu półwyspu Hel, który słynie przede wszystkim z fokarium, portu, a także Muzeum Rybołóstwa. Przy okazji wizyty na Mierzei Helskiej, można wybrać się także do Juraty i Kuźnicy oraz odwiedzić Władysławowo, w którym poza sezonem także można nacieszyć się ciszą i spokojem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p0zfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p0zfa