Japonia. Ulewne deszcze doprowadziły do Osuwisk
Tragiczna sytuacja powodziowa nęka mieszkańców Japonii. W ostatni weekend po trzech dniach nieprzerwanych nawalnych opadów deszczu. Ratownicy po dwóch dobach oszukiwani odnaleźli spod zwałów zniszczonych domów ciała pięciu ofiar. Nadal trwa akcja poszukiwawcza osób zaginionych.
Poważnym zagrożeniem był także spływ gruzowy, którego siła niszczyła budynki i porywała auta. Sytuacja miała miejsce w Atami, mieście położonym na południowy zachód od Tokio. Lawina błotna spływająca po okolicznych wzniesieniach pochłonęło życie 10 osób. Lokalne służby ratunkowe i wojsko nadal nie zakończyły akcji ratunkowej. Podjęto decyzję o ewakuacji 2 tys. osób na zagrożonych osuwiskami terenach. W kolejnych dniach planowane są kolejne ulewne opady deszczu w tym regionie.
Sztab kryzysowy prefektury Shizuoka stwierdził, że stan 30 osób pozostaje nieznany po osunięciu się ziemi. Samorząd regionalny poprosił o natychmiastową pomoc wojska w akcji ratunkowej. Z powodu wielogodzinnych opadów i nachylonych zboczy górskich nastąpiło poluzowanie się. W rezultacie doszło do niebezpiecznej lawiny błotnej, która nabrała prędkości i zmiotła domy razem z ludźmi. Osuwisko miało miejsce około 10:30 czasu lokalnego i zmiotło z powierzchni ziemi kilkadziesiąt budynków. Jak podał lider energetyczny Tokyo Electric Power Company, ponad 3000 domów w regionie jest pozbawionych prądu.
Na najbardziej nachylonej drodze prowadzącej do Atami utrzymuje się trudny do usunięcia szlam błota i gruzu przemieszczający się na tereny niżej położone.
Skąd tak potężne opady deszczu nad Japonią?
Przeważający obszar Japonii znajduje się aktualnie w szczycie pory deszczowej, która trwa nawet kilka tygodni. Jest to wyjątkowo deszczowy okres w roku, który często powoduje powodzie i osunięcia ziemi. Zagrożenie częstymi ulewami zmusza lokalne władze do radykalnych decyzji. Niemal co roku podawane zostają nakazy ewakuacji.
Ocieplający się klimat wpływa niekorzystnie na warunki pogodowe w Japonii. Bardzo rozgrzane powietrze unoszące się nad wodami zachodniego Pacyfiku jest w stanie pochłaniać więcej wilgoci. Strefa niżowa wędrując nad kontynent przynosi bardzo intensywne opady deszczu, które często biją rekordy opadu w krótkim czasie.
Tomasz Leszczyński