Cisna i okolice. Propozycje aktywności na piękną, słoneczną pogodę
Bieszczady to jedno z piękniejszych miejsc na mapie naszego kraju. Z roku na rok rośnie liczba turystów, którzy decydują się na odkrywanie jego sekretów, odwiedzając popularne miejscowości wypoczynkowe. Bez wątpienia zalicza się do nich Cisna – niewielka podkarpacka wieś, położona w malowniczej dolinie Solinki. To spokojne, zaciszne, lecz także pełne atrakcji miejsce, które warto uczynić swoją bazą wypadową w Bieszczady. Sprawdźmy, co ciekawego można robić w Cisnej, kiedy pogoda dopisuje, a aura wprost zachęca do wyjścia na zewnątrz!
Cisna na turystycznej mapie polskich Bieszczadów
Cisna to miejscowość o długiej i burzliwej historii. Według danych historycznych, założona została w 1552 r. Była prywatną własnością możnych, lecz jej właściciele zmieniali się dość często. Miejscowość odegrała istotną rolę w czasie I i II wojny światowej, gdyż na jej terenie toczone były działania militarne. Od lat 70-tych XX w. cieszy się statusem uzdrowiska.
W dzisiejszych czasach Cisna jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Bieszczadów. W sezonie letnim, kiedy pogoda w tym regionie szczególnie sprzyja odkrywaniu jego tajników, jest licznie odwiedzana przez turystów z całej Polski. Specjalnie z myślą o nich, Cisna przygotowała rozbudowaną bazę noclegową, z którą bliżej można zapoznać się na stronie: https://www.nocowanie.pl/noclegi/cisna/, na gości czekają tu także liczne obiekty gastronomiczne, sklepiki z pamiątkami i wiele innych udogodnień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze szyby "wentylacyjne". Zagadka piramidy Cheopsa
Miejscowość stanowi ponadto świetną bazę wypadową w Bieszczady – turyści wyruszają stąd w kierunku symbolu Bieszczadów, malowniczych połonin i do innych miejscowości wypoczynkowych, w tym m. in. do Wetliny i Ustrzyk Górnych. Sama Cisna i jej okolice są jednak na tyle atrakcyjnym miejscem, że warto spędzić tu więcej czasu, zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni.
Odkrywamy atrakcje Cisnej! Szlaki turystyczne i Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa
Cisna to miejscowość, w której nie sposób się nudzić, zwłaszcza jeśli odpowiednio zaplanujemy pobyt w jej okolicach. W piękną pogodę warto wybrać się na pieszą wycieczkę i skorzystać z jednego z wielu dostępnych w pobliżu miejscowości szlaków turystycznych. Przez Cisną przebiega fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego – szlak czerwony, którym można dostać się do miejscowości Smerek lub do Wołosania. Warto także odkryć walory szlaku niebieskiego, który z Cisnej prowadzi m. in. na Okrąglik.
Najbardziej znaną atrakcją miejscowości nie są jednak piękne szlaki turystyczne, lecz znana w całej Polsce Bieszczadzka Kolejka Leśna. To jeden z symboli Bieszczadów oraz atrakcja, z której zdecydowanie warto skorzystać, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie. Pozwala na podziwianie przepięknych bieszczadzkich krajobrazów z zupełnie nowej perspektywy, a także na poznanie nie mniej interesującej historii tej najpopularniejszej bieszczadzkiej atrakcji turystycznej.
Cisna dla smakoszy i miłośników zwierząt
Coś dla siebie w trakcie pobytu w Cisnej znajdą także osoby, które nie wyobrażają sobie urlopu bez spróbowania nowych smaków. Na terenie miejscowości działa kilka obiektów gastronomicznych, w których można zamówić dania charakterystyczne dla kuchni bieszczadzkiej. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się biesowska knajpka Siekierezada, w której można nie tylko smacznie zjeść, ale także podziwiać unikalny wystrój jej wnętrz okraszony dziełami miejscowych artystów.
Na osoby, które kochają bliski kontakt z naturą czeka natomiast Leśny Zwierzyniec. To miejsce wprost stworzone dla miłośników zwierząt, na którego terenie można podziwiać codzienne życie takich charakterystycznych dla bieszczadzkiego ekosystemu zwierząt, jak m. in. dzików, szopów, jenotów i bażantów. Istnieje także możliwość nakarmienia wybranych zwierząt, co z pewnością uraduje najmłodszych.
Coś dla miłośników pięknych widoków
Niedaleko Cisnej, bo w odległości ok. 5 km od miejscowości, znajduje się inna bieszczadzka wieś – Żubracze. Miejsce to słynie przede wszystkim ze znajdującej się na jego terenie wieży widokowej. Nosi ona miano Szczerbanówka i oferuje niesamowite widoki na słynną Połoninę Wetlińską – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie Bieszczadów.
Pięknych widoków turyści spędzający urlop w Cisnej mogą uświadczyć także wybierając się nad Jeziorka Duszatyńskie. Pod nazwą tą kryją się trzy niewielkie jeziora, które powstały w wyniku obsunięcia się zbocza Chryszczatej, do czego doszło na samym początku XX w. Unikalne walory przyrodnicze tego miejsca zostały docenione w latach 50-tych XX w., kiedy utworzono tu rezerwat przyrody Zwiezło.