Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mróz będzie trzymał. W weekend zmiana pogody

Środa, 23 stycznia 2019, źródło:WP
fot.Materiały prasowe
W najbliższych dniach nie powinniśmy spodziewać się radykalnej zmiany pogody. Będzie trzymał mróz, szczególnie na wschodzie i w górach. W nocy może dochodzić nawet do -15 stopni. Ociepli się dopiero w weekend.


Pogoda zdążyła przyzwyczaić nas do znacznych spadków temperatur. W Poroninie o godz. 6.00 było aż -22.8 stopni C. Z kolei w Ratułowie o 5.00 stacja pomiarowa zanotowała -22,6 stopni. O godzinie 2.00 w Łopusznej temperatura spadła do –22,4. Nieco cieplej jest m.in w Lądku Zdroju, gdzie o godz. 6.00 było -15,4 stopni, a w Słoszowie –17,4.Nad naszym biegunem zimna najniższe temperatury były o godzinie 3.00. Temperatura spadła tam do zaledwie -13,2 stopni. Obecnie najcieplej jest w Świętokrzyskiem oraz na Mazowszu. W tych regionach Polski na termometrach o godz. 6.00 było lekko poniżej -4 stopni.

Najbliższe dni nie przyniosą drastycznych zmian w pogodzie. Nadal Polska będzie w objęciach wyżu znad Estonii, który jest częścią większego klina wyżowego ośrodka stacjonującego nad Rosją. Wyże i brak chmur powodują niemałe spadki temperatury.

Spadnie śnieg

W środę na przeważającym obszarze Polski będziemy mieli zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane. Nieco więcej chmur spodziewać się można w pasie Polski południowej, gdzie po południu możliwy przelotny opad śniegu. Najwięcej białego puchu powinno pojawić się na Podkarpaciu.

Na termometrach średnio około –4, –5 stopni. Najzimniej będzie w górach oraz na Podlasiu i Warmii. Tam odpowiednio od –11 do –8 stopni.

Ocieplenie w weekend

W kolejnych dniach na południowym wschodzie Polski, za sprawą niewielkiego wycinka frontu, pojawią się opady śniegu, które sukcesywnie będą przesuwały się w kierunku woj. świętokrzyskiego i łódzkiego, aby dotrzeć do Podlasia i Warmii i przynieść tam nową pokrywę śnieżną. Temperatura nadal będzie wahać się w zakresie między –4 a –8 stopni.

Weekend prawdopodobnie z zauważalnym ociepleniem, przede wszystkim na zachodzie Polski, gdzie dotrze aktywny, ciepły front atmosferyczny przynosząc na początku intensywne opady śniegu, które będą przechodzić w opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Do tego czasu cieszmy się zimą w jej delikatnym wydaniu.

Jarosław Turała
Dodaj opinię
Wszystkie opinie (1)[przejdź do regulaminu]