Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Naturalne bogactwo w ściekach Szwajcarii. Robi wrażenie

Środa, 18 października 2017, źródło:PAPPAP
fot.WP.PL / Robert Kulig
Co roku ze szwajcarskimi ściekami spływają 43 kilogramy złota o wartości 2 milionów dolarów, nie mówiąc już o innych rzadkich i cennych metalach – informuje pismo „Environmental Science & Technology”.


Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Nauki i Technologii Wodnej (Eawag) przeprowadzili badania w 64 tamtejszych oczyszczalniach ścieków. Badacze przypuszczają, że złoto dostaje się do ścieków z renomowanych szwajcarskich fabryk zegarków oraz rafinerii złota – zakładów, w których złoto oczyszczane jest z mniej szlachetnych domieszek. Według agencji Bloomberg szwajcarskie rafinerie złota przerabiają aż 70 proc. światowej produkcji tego metalu.W niektórych regionach Ticino, najbardziej wysuniętego na południe kantonu (gdzie znajdują się liczne rafinerie), koncentracja złota w ściekach okazała się tak duża, że jego odzyskiwanie byłoby opłacalne. W ściekach z kantonu Jura oprócz złota sporo było także rutenu i rodu, co wydaje się mieć związek z tamtejszym zagłębiem produkcji kosztownych zegarków.

Szwajcarskie ścieki zawierają także srebro (3 tony o wartości 1,8 miliona dolarów) oraz – gadolin (1070 kilogramów), neodym (1500 kilogramów) czy iterb (150 kilogramów). W większości pochodzą one z przemysłu chemicznego i zastosowań medycznych.

Obecność metali w ściekach obserwowano już wcześniej. Ma to związek ze stosowaniem ścieków do nawadniania upraw – w tym przypadku toksyczne metale ciężkie są bardzo niemile widziane. W roku 2015 naukowcy z Arizona State University wykazali w ściekach odprowadzanych co roku z milionowego miasta obecność metali o wartości 13 milionów dolarów. Wcześniejsze analizy wykazały, że złoto i platynę (w minimalnych ilościach) zwierają nawet ścieki z farm gdzie hodowane są świnie.

Szwedzkie badania z roku 2002 wskazują, że zawarta w sztokholmskich ściekach rtęć pochodzi głównie z amalgamatu używanego do plombowania zębów, zaś ołów i chrom – przede wszystkim z myjni samochodowych.

Zdaniem naukowców z Eawag zawarte w szwajcarskich ściekach metale nie stanowią zagrożenia dla środowiska, natomiast ich obecność wskazuje na istotne marnotrawstwo cennych surowców.

Opr. Adam Hrynkiewicz
Dodaj opinię
Wszystkie opinie (0)[przejdź do regulaminu]