Trwa ładowanie...

Załamanie pogody nad Polską. Przed nami silne opady deszczu, porywisty wiatr oraz burze z gradem

W niedzielę w wielu regionach doszło do załamania pogody. Przed nami intensywne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe są też burze z gradem.

Share
Deszczowa prognoza pogody
Deszczowa prognoza pogodyŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d36tza8

W niedzielę bezpośrednio przez obszar Polski wędrować będzie dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia o nazwie "Daniel" wraz z wyjątkowo aktywnym systemem frontów atmosferycznych. W wielu regionach Polski przyniesie wielogodzinne, intensywne opady deszczu. Niż nad południowo-wschodnią Polskę zaciągać będzie ciepłą masę powietrza polarnomorskiego, zaś w pozostałych obszarach kraju - chłodną. Po południu wystąpią także aktywne burze i silny wiatr z racji narastającego gradientu ciśnienia.

Windy

Pogoda. Ulewne opady deszczu w wielu regionach Polski

Ośrodek niżowy będzie niósł przede wszystkim długotrwałe opady deszczu, które swoim zasięgiem w ciągu dnia będą obejmować zdecydowaną większość kraju. Najintensywniejszych i najdłuższych opadów deszczu należy spodziewać się od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Tutaj do nocy spaść może nawet 40-45 litrów wody na metr kwadratowy. Jest to bardzo duża suma jak na opady z jednego dnia, które nie pochodzą od burz. Deszczowo będzie także w pozostałych regionach Polski, ale okresowe przejaśnienia pojawiać będą się na południu i południowym wschodzie (w trakcie godzin popołudniowych) kraju.

d36tza8

Wieczorem i nocą opady deszczu przesuną się na północny wschód, ale mogą przechodzić w intensywne opady mokrego śniegu! Niewykluczone jest powstanie pokrywy śnieżnej w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Windy

Pogoda. Ogromne różnice temperatur oraz burze

Nad regiony południowo-wschodnie i południowe napłynie cieplejsza masa powietrza. Oznacza to zwiększony potencjał do rozwoju burz. Te pojawić mogą się szczególnie w województwie lubelskim, ale także podkarpackim, świętokrzyskim i miejscami małopolskim (północny wschód). Burze mogą być silniejsze, generując ulewne opady deszczu, wiatr nawet do 90 km/h oraz opady gradu o średnicy od 1 do 3 cm.

Pogoda na lato. Jakie będą wakacje? Najnowsza prognoza z IMGW

Napływająca masa powietrza przyniesie w wymienionych regionach temperatury od 15 do nawet 21 st.C! W porównaniu do pozostałych regionów, gdzie napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie, różnica w wartościach temperatur będzie bardzo duża. Na pozostałym obszarze kraju możemy liczyć na średnio od 7 do 10 st.C.

Windy

Pogoda. Uwaga na silny wiatr w drugiej części dnia i wieczorem

Przechodzenie niżu przez nasz kraj oznacza także duże różnice ciśnień i silny wiatr. Według prognoz w drugiej części dnia w regionach południowych, centralnych, południowo-wschodnich, wschodnich i północno-wschodnich wiatr będzie miejscami bardzo silny. Porywy mają kształtować się od 60 do 80 km/h, zaś na trasie burz nawet do 90 km/h. Wieczorem i nocą mocno wiać będzie wzdłuż całej wschodniej połowy kraju, zaś wiatr uspokoi się dopiero przed poniedziałkowym świtem.

d36tza8

Autorem tekstu jest @meteo.repMeteoReporter.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36tza8

Podziel się opinią

Share
d36tza8
d36tza8